Devam Eden Yarışmalar


TEKNOFEST PARDUS HATA YAKALAMA VE ÖNERİ YARIŞMASI

Pardus yazılım ekibi tarafından geliştirilmekte olan Liderahenk, Ahtapot, ve https://www.pardus.org.tr/pardus-uygulamalar/ adresinde listelenmiş olan ve https://github.com/pardus adresinde yer alan uygulamalar özelinde gerçekleştirilecek olan Pardus hata yakalama ve öneri yarışması ile Pardus İşletim sisteminin daha etkin şekilde kullanılmasına ve iyileştirilmesine yönelik önerilerin ve mevcut hatalarının yarışmacılarımızın önerileri ve yapmış oldukları geliştirmeler ile giderilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmacılardan; Liderahenk, Ahtapot ve Pardus işletim sisteminin kullanımının kolaylaştırılması adına https://github.com/pardus adresinde yer alan, https://www.pardus.org.tr/pardus-uygulamalar/ adresinde listelenen uygulamalar için öneriler sunmaları, belirlenen konularda hatalar bulmaları, mümkünse çözüm önerileri geliştirmeleri istenmektedir.

Yarışma her seviyeden öğrencilerin katılımına açıktır. Yarışmaya başvuruda bulunan katılımcılara , özellikle geliştirme yapmak isteyenlere yönelik çevrim içi eğitimler verilecektir.

Yarışma 2 ayrı kategoride gerçekleştirilmektedir.

 • Öneri/Hata Yakalama Kategorisi :
  • Yarışma kapsamında belirtilmiş olan uygulamalar ile ilgili hata yakalama ve öneri talepleri dikkate alacaktır.
  • Bu kategorideki taleplerden çözüm önerilerine dair kod geliştirmesi yapmaları beklenmemektedir.
 • Geliştirme Kategorisi:
  • Pardus kullanıcılarının yararlanabilecekleri yeni bir yazılım geliştirmeleri, veya kapsam dahilindeki yazılımlar üzerinde iyileştirme yapmaları beklenmektedir.
  • Yapılan yeni yazılımların halka açık bir repodan paylaşılması, iyileştirmelerin ise https://github.com/pardus üzerinden “pull request” yoluyla yapılması, bu bilgilerin mutlaka ilgili taleplerde belirtilmesi ve ilgili bağlantıların verilmesi gerekmektedir.

Yarışma kapsamında aşağıdaki konularda öneri veya geliştirme yapılabilir.

 • Fonksiyonel Hatalar/Öneriler
 • Performans Hataları/Önerileri
 • Kullanılabilirlik Hataları/Önerileri
 • Güvenlik Zaafiyetleri
 • Yerelleştirme vb.

Listede yer almayan farklı konulardaki geliştirme önerileriniz ile de yarışmaya katılım sağlanabilir.

Yarışma Başvurusu için: https://www.t3kys.com/

Yarışma talep gönderimi için : https://jira.ulakbim.gov.tr

* Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede aşağıdaki kriterler göz önüne alınacaktır:

Bulunan hata/önerinin önem seviyesi

 • Düşük Önem Dereceli Hata – Öneri: Sistemin çalışmasına ya da kullanımına etkisi olmayan ancak giderilmesinin yararlı olacağı hata ve öneriler
 • Orta Önem Dereceli Hata – Öneri: Sistemin sadece ufak bir parçasını etkileyen hatalar
 • Yüksek Önem Dereceli Hata – Öneri: Sistemin büyük çoğunluğunu etkileyen ancak çalışmasını tamamen durdurmayan hatalar
 • Kritik Hata – Öneri: Tüm sistemin çalışmasını durduran hata ya da öneri

Raporlanan Hatalar

 • Hata raporunun ve hatanın oluşum senaryosunun ya da öneri senaryosu ve yerinin yeniden oluşturulabilecek seviyede tüm detayları ile raporlanmış olması
 • Hatanın çözümü için uygulanabilir bir önerinin ya da direk çözümün sunulmuş olması
 • Belirtilen hatanın hata raporunda belirtilen tüm adımlar gerçekleştirildiğinde tekrarlanabiliyor olması. Pardus ekibi tarafından yeniden oluşturulamayan hatalar yarışma kapsamında değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Her hata/öneri birbirinden ayrı hata/öneri raporu olarak raporlanmalıdır. Değerlendirme sürecinde aynı kişi tarafından raporlanmış olan tüm hatalar bir arada değerlendirmeye alınacaktır.

Detaylı bilgi için TEKNOFEST’in yarışma sayfasına bakabilirsiniz. Teknofest Pardus Hata Yakalama ve Öneri Yarışması

Tamamlanan Yarışmalar

Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması
Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması
Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında

Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı Yarışmaları kapsamında Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Projesi ve Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı işbirliği ile düzenlenen Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması, açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus 21’i merak eden, Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm gönüllülerimizin katılımına açık olacaktır. Yarışmada Pardus 21’in en son sürümü üzerinde arka plan tasarımı yapılacaktır. Pardus 21 ana teması olan Dolunay temasına sadık kalınarak tasarlanması beklenen arka plan tasarımları, belirlenen teknik kriterlere uygun olarak talep.pardus.org.tr adresine yüklenecektir. Katılımcılardan, öncelikle bir son kullanıcı olarak Pardus işletim sisteminin görünümü adına öneriler sunmaları ve arka plan tasarımı geliştirmeleri istenmektedir.

Başvuru Koşulları

Yarışma kapsamında geliştirilen arka plan tasarımları talep.pardus.org.tr adresine giriş yapılarak teslim edilecektir. Katılımcılar yarışma için belirtilen son tarihe kadar talep.pardus.org.tr adresinden talep girişi yapmak zorundadır. Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştirilecektir. Yarışma kapsamında en fazla 5 tasarım gönderilebilecektir. 

Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması’na tüm gönüllülerimiz başvuruda bulunabilir. 18 yaş altı yarışmacıların veli bilgilerini de girerek katılması gerekmektedir.

Yarışmaya sunulan tasarımlar kamuya mal olmuş sayılacak, tasarımlar telife konu olmayacaktır. 

Pardus çalışanları yarışmaya katılamazlar.

Yarışmaya katılmak için son gün 15 Haziran 2022.

Yarışma Takvimi

Yarışma Duyurusu: 15 Mayıs 2022

Başvuru Süreci: 15 Mayıs – 15 Haziran 2022

Ön eleme: 16 Haziran – 20 Haziran

Oylama Süreci: 20 Haziran – 26 Haziran 2022 

Sonuçların açıklanması: 1 Temmuz 2022

Kazanan tasarımın yayınlanması, Temmuz ayı içerisinde Pardus 21.3 sürümünün yayımlanması ile birlikte gerçekleşecektir.

Ödüller

 1. Kazanan arka plan Pardus 21.3 ile seçili gelecektir.
 2. Kazanan arka plan Pardus’un bir sonraki sürümün yayınlanması ile birlikte Pardus depolarında kullanıma sunulacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

Ön eleme, Pardus yetkililerinden oluşan bir jüri tarafından yarışma kriterlerine, temaya ve genel geçer kabullere uygunluk açısından değerlendirilmek suretiyle gerçekleştirilecektir. Başvuru koşullarının yerine getirilip getirilmediği de belirleyici olacaktır. Ön elemeyi geçerek halk oyuna sunulacak tasarımlar gönüllülerimiz tarafından oylanacak, en çok oyu alan tasarım kazanan tasarım olarak ilan edilecektir. 

Pardus 21 Arka Plan Yarışması asıl jürisi sizlerden oluşuyor. Profesyonel bir değerlendirme olmayacağının farkındayız. Hepimiz en çok hoşumuza giden, Pardus masaüstünde görmekten en çok memnun olacağımız tasarımlara oy vereceğiz. Oylamalarınızı bu sayfa üzerinden yapabileceksiniz.

Bir tasarımda nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili belli başlı kriterleri aşağıda sizin için listeledik. Değerlendirmelerinizi aşağıdaki/linkteki belgede belirtilen tasarım kriterlerini dikkate alarak yapmanız gerekmektedir:

 • Önerilen tasarımın en az 3840 x 2160 piksel boyutlarında ve JPEG, WEBP, PNGSVG formatlarından birinde hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Dosya büyüklüğü 10 MB boyutunu geçmemelidir. 
 • Yarışmaya en fazla 5 farklı tasarımla katılabilirsiniz. 
 • Pardus kurumsal logo kullanımı ile ilgili kılavuz belgesine bağlantıdan erişebilirsiniz.
 • Tasarımın temel ilkeleri belgesine bağlantıdan erişebilirsiniz.
 • Başvuru formunda verilen bilgilerde eksik veya yanlış olması halinde tasarım seçilmiş olsa bile dereceye giremez.
 • Yarışmaya başvurusu yapılacak eserler, daha önce hiçbir yerde kullanılmamış, ödül almamış, kopya edilmemiş olmalıdır. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen eserler yarışma dışı kalacaktır. Bu konuda oluşacak her türlü hukuki sorumluluk katılımcıya aittir.
 • Arka plan olarak önerilen tasarımlar din, dil, ırk ayrımı içermeyen, 13 yaş altı için uygunsuz görsel ögeler barındırmayan, siyasi duruşu olmayan çalışmalar olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular – SSS

Yarışmaya kaç kişi katılabilir?

Yarışmaya sadece bireysel katılım alınacaktır.

Yarışmaya herkes katılabilir mi?

Her yaştan gönüllülerimiz yarışmaya katılabilir. 18 yaşından küçük katılımcıların yarışmaya velisi ile katılması zorunludur.

Yarışmaya birden fazla tasarım ile katılabilir miyim?

Evet, yarışmaya en fazla 5 tasarımla katılabilirsin. Her bir tasarımın için ayrı bir talep oluşturman gerekir. Taleplerini aynı kullanıcı adı ile girerek yapman, toplamda kaç başvurun olduğunu bilebilmemiz açısından önemli. Tasarımının Pardus 21 Dolunay teması ile uyumlu olmasını unutma!

Kazandığımdan nasıl haberim olacak?

1 Temmuz 2022’de gonullu.pardus.org.tr ve @PardusKurumsal Twitter hesabı üzerinden yarışmanın kazananını açıklayacağız. Dereceye girersen tasarımını Temmuz ayında çıkacak olan Pardus 21.3 ara sürümünde masaüstü arkaplanı olarak kullanımda göreceksin.