Yaratıcılığını Konuştur, hayal gücünü serbest bırak ve Pardus’un 3 boyutlu karakterini tasarlayan sen ol !

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Projesi ve Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı işbirliği ile düzenlenen Blender’da 3 Boyutlu Pardus Karakteri Tasarım Yarışması, açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm gönüllülerimizin katılımına açık olacaktır. Sadece devlet memuru ya da kamu personelleri yarışmamıza katılım sağlayamazlar. Yarışmacılar başvuru formunu doldurmalı ve tasarımlarını belirlenen teslimat koşullarına uygun olarak son katılım tarihine kadar yüklemelidir.

Katılımcılardan, Pardus işletim sisteminin görünümü adına öneriler sunmaları ve Blender’da kendi özgün 3 boyutlu Pardus karakteri tasarımlarını geliştirmeleri istenmektedir. Blender’la ilgili ilham veren blog yazımıza https://gonullu.pardus.org.tr/blender-nedir-yenir-mi/ bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Blender’da 3 boyutlu Pardus Karakteri Tasarım Yarışması’na devlet memuru ve kamu personeli olmayan tüm gönüllülerimiz başvuruda bulunabilir. 18 yaş altı yarışmacıların veli bilgilerini de girerek katılması gerekmektedir.

Yarışmacılar https://paylas.pardus.org.tr/apps/forms/s/2qtZyaiXjLA8W86bnPZWwyJP adresinde yer alan başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurduğunuzdan emin olunuz.

Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştirilecektir.


 1. Karakter çizimi baş ve tüm vücut olarak çizilmelidir. İstenirse aksesuar ve kıyafette kullanılabilir.
 2. Renklendirmesi yapılmalıdır.
 3. Karakterin 4 adet renderı (pozu)
  ◦ ön
  ◦ 3/4’ü görülen sağ görünümü
  ◦ 3/4’ü görülen sol görünümü
  ◦ arkadan görünüm
  ◦ Jüri tarafından istenmesi halinde dönen hali de istenebilir (turntable) ancak başvuru sırasında her başvuru sahibinin göndermesi beklenmez.
 4. Karakter, daha önce herhangi bir projede ve TV’de yayınlanmamış, özgün bir çizim olmalıdır. Bu konuda oluşacak her türlü hukuki sorumluluk katılımcıya aittir.
 5. Yarışma kapsamında en fazla 5 ayrı tasarım gönderilebilecektir.
 6. Tasarımlar en az 4000 polygon’a sahip olmalıdır.
 7. Karakter hareketli olarak da kullanılabileceğinden uygun şekilde hazırlanmalıdır. Retopolojiyi beklenmemekle birlikte yapılmış olması değerlendirme aşamasında dikkate alınacaktır.
 8. Tasarımlar için Blender 4.0 ve üstü sürümler kulanılmalıdır.
 9. Tasarımlar Blender’ın kendi formatı olan “.blend” formatında teslim edilmelidir. Jüri’nin gerekli görmesi halinde durumunda OBJ, FBX ve STL formatları da tasarımcılardan talep edilebilir.
 10. 10. Bir adet README metin dosyası hazırlanmalıdır. Bu dosya içerisinde Tc No, Ad, Soyad, mail ve telefon bilgileriniz ile hazırladığınız modelin hikayesi yer almalıdır.
 11. Yarışmaya sunulan tasarımlar kamuya mal olmuş sayılacak, tasarımlar telife konu olmayacaktır.
 12. Teslim edilecek olan tasarım dosyaları ve hazırladığınız README dokümanını tek bir arşiv dosyası haline getirilecek ve bu arşiv dosyası <kimlikNo-ad-soyad> şeklinde isimlendirilecektir. Arşiv dosyası .zip, .tar ya da .rar formatında olacaktır.
 13. Tasarımların nihai halini içeren ve yukarıda belirtilen README dosyasını da içeren arşiv dosyası https://paylas.pardus.org.tr/s/MgDZJFdtwYdewjS adresine yüklenmelidir.
 14. Yukarıda belirtildiği gibi tek bir arşiv dosyası halinde yüklenmemiş olan tasarımlar değerlendirmeye alınmaz.

Katılımcılar yarışma için belirtilen yarışma son katılım tarihine kadar başvuru formunu doldurmalı ve tasarımlarını yüklemelidir.

Derecelendirme Pardus yetkililerinden oluşan bir jüri tarafından yarışma kriterlerine ve genel geçer kabullere uygunluk açısından değerlendirilmek suretiyle gerçekleştirilecektir. Başvuru koşullarının yerine getirilip getirilmediği de belirleyici olacaktır. Blender’da hazırlanan 3 boyutlu Pardus karakter tasarımları, belirtilen son tarihe kadar teslim edilecektir.

Tasarıların renk bütünlüğü ve temel tasarım kriterlerine uygun olması beklenmektedir. Bir tasarımda nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili belli başlı ölçütleri aşağıda sizin için listeledik. Tasarımlarınızı aşağıdaki/bağlantıdaki belgede belirtilen tasarım ölçütlerini dikkate alarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

• Önerilen 3 boyutlu Pardus karakteri tasarımlarının BLEND formatında kaydedilmiş olması gerekmektedir.

• Yarışmaya en fazla 5 farklı tasarım ile katılabilirsiniz.

• Pardus kurumsal logo kullanımı kurallarına uymayan çalışmalar dereceye giremez.

• Başvuru formunda verilen bilgilerde eksik veya yanlış olması halinde tasarım seçilmiş olsa bile dereceye giremez.

• Yarışmaya başvurusu yapılacak eserler, daha önce hiçbir yerde kullanılmamış, ödül almamış, kopya edilmemiş olmalıdır. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen eserler yarışma dışı kalacaktır. Bu konuda oluşacak her türlü hukuki sorumluluk katılımcıya aittir.

• 3 boyutlu Pardus karakteri olarak önerilen tasarımlar din, dil, ırk ayrımı içermeyen, 13 yaş altı için uygunsuz görsel öğeler barındırmayan, siyasi duruşu olmayan çalışmalar olmalıdır.

• Blender 4.0 sürüm ve üstü sürümler kullanılmalıdır.

• Doku kaplaması tasarımları için yalnızca açık kaynak kütüphanelerden faydalanılabilir. Ayrıca kaplamalar katılımcı tarafından da tasarlanabilir. Doku kaplamalarının katılımcı tarafından tasarlanması artı puan getirir.

• BLEND formatındaki tasarımlar bulut.pardus.org.tr’ye yüklendikten sonra dosyanın bağlantısı başvuru formundaki ilgili alana girilmelidir. Başvuru formunda, yapılan tasarımların “önden, yandan ve izometrik açılardan” render edilmiş görselleri de bulunmalıdır. Render görsellerinin boyutu 20 MB’ı geçmemelidir.

Yarışmacıların teslim etmiş olduğu eserler, daha önce hiçbir yerde kullanılmamış, ödül almamış, kopya edilmemiş olmalıdır. Benzer ya da alıntı olduğu belirlenen eserler yarışma dışı kalacaktır. Bu konuda oluşacak her türlü hukuki sorumluluk katılımcıya aittir. TÜBİTAK Ulusal Ağ ve Bilgi Merkezi işbu yarışma koşullarında her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Detaylı bilgi için yarışma şartnamesine buradan ulaşabilirsiniz.