Son dönemin en moda programlama disiplini Go dilinin Pardus’a nasıl kurulduğunu bu yazıda anlatıyoruz!

Bu yazımda popülerliğini son zamanlarda arttırmış, sektörde de kullanımı artan bir programlama dili olan Go dilinin Pardus’a nasıl kurulduğunu anlatacağım.

Neden Go programlama dili?

Kod okunabilirliğinin yüksek, performanslı, hızlı ve bence en önemlisi akılda kalıcı kod yazımının sağlanmasıdır. Go programlama dilinde sadece 25 adet anahtar kelime bulunur. Bu sayede kodun okunurluğu ve akılda kalıcılığı artmaktadır. Go programlama dili Google tarafından, diğer programlama dillerinin noksan kısımlarının geliştirilmesi ihtiyacı ile geliştirilmiştir.

Haydi, Go dilini kuralım!

Go dilini bilgisayarımıza kurmamız için öncelikle indirmeliyiz. Go dili indirme sayfası için buraya tıklayın.

Açılan sayfada Windows, Mac OS ve Linux için indirme seçenekleri mevcut. Pardus bildiğiniz gibi Linux temelli bir işletim sistemi olduğu için, resimde de gördüğünüz Linux indirme bağlantısını kullanarak indiriyoruz. Resimde görmüş olduğunuz sürüm, zaman içerisinde değişiklik gösterebilir.

İndirme işlemi bittikten sonra terminal aracılığı ile kuruluma devam ederim. İsterseniz Dosya Yöneticisi ile İndirilenler klasöründe sağ tıklayıp Burada Terminal Aç seçeneğiyle terminali açın, isterseniz de herhangi bir yerde terminali açıp, terminal üzerinde İndirilenler klasörüne ulaşın. İndirilenler klasörüne ulaşmak için;

cd /home/<kullanıcı_adı>/İndirilenler

İndirilenler dizinine geldikten sonra terminal üzerinde öncelikle .tar uzantılı sıkıştırılmış dosyayı açıp, kullanıcı programlarının yüklendiği klasör olan /usr/local klasörüne kopyalayacağız.

sudo tar -C /usr/local -xzf go1.17.6.linux-amd64.tar.gz

İndirdiğiniz sürüme göre Go kurulum dosyasının ismi değişeceği için yukarıdaki kodu kendi sürümünüze güncellemeniz gerekebilir.

Kopyalama işleminden sonra Go diline her dizinden erişmek için;

export PATH=$PATH:/usr/local/go/bin

Bu kod ile Go diline tüm dizinlerden erişip kullanabileceğiz. Kurulumun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını test etmek için terminal üzerinden Go Programlama Dili’nin sürümünü öğrenelim.

go version

Görüldüğü gibi hatasız bir şekilde Go programlama dilini bilgisayarımıza kurduk. Go programlama dilini daha güzel kullanmak için Visual Studio Code veya başka IDE yüklemeliyiz. Her ne kadar Python için anlatsak da, buradaki yazımızdan Visual Studio Code kurulumuna ulaşabilirsiniz.

Go serisinin devamı için bu yazıyı okuyabilirsiniz.