Pardus 21 ile Bulut Bilişim

Endüstri standartlarını destekleyen Pardus 21 Bulut imajları ile sanal makinaların hızlı ve pratik bir şekilde oluşturulabildiği bulut bilişim sistemlerinde ek konfigürasyon ya da uyarlama ihtiyacı olmadan Pardus üzerinde çalışabileceksiniz. Pardus Bulut İmajları, çalışacakları ortam gereksinimlerinden dolayı temel Pardus sürümünden üretilirler. Farklı sanallaştırma ortamları için, ek olarak cloud-init paketi ya da platforma yönelik yönetim paketleri de eklenmektedir.

Pardus 21 Bulut imajlarına buradan erişebilirsiniz.

Pardus 21 Bulut imajları
  • Pardus Azure İmaj: Azure platformu için hazırlanmış, ek olarak waagent paketini içeren sürümdür.
  • Pardus EC2 (Amazon Elastic Compute Cloud):  AWS/EC2 platformu için hazırlanmış, ek olarak cloud-init ve awscli paketlerini içeren sürümdür.
  • Pardus Generic İmaj: Fiziksel ya da sanal herhangi bir platformda çalışması için tasarlanmış sürümdür.
  • Pardus Generic Cloud İmaj: Fiziksel donanım sürücüleri çıkartılıp, cloud-init eklenmiş sürümdür. Bu sürüm genel olarak tüm bulut sanallaştırma platformlarında bir sorun çıkartmadan çalışacaktır.
  • Pardus No Cloud Imaj: KVM gibi sistemlerde test edebilmek için, cloud-init içermeyen sürümdür.
Pardus 21 Konteyner İmajları

Pardus’u konteyner ortamında kullanabilmek için Docker ve Vagrant imajlarıdır.

Pardus 21 ARM64 Sunucu Sürümü

Pardus 21 ARM64 (AARCH64) sürümü, gerek enerji tüketimi gerekse de özelleştirilmiş işler için özellikle tercih edilen ARM64 mimarili işlemciler için geliştirilmiştir. Pardus 21 ARM64 Sunucu kurulumu yapabilmek için, bu işlemci mimarisine sahip bir donanıma ihtiyacınız vardır. Elbette test etmek için, KVM ya da Proxmox üzerinde oluşturulan bir sanal sunucunun konfigürasyon dosyasından işlemci tipini değiştirerek kullanmanız da mümkün.

Pardus 21 ARM64 (AARCH64) sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.