Pardus 21 arka plan tasarım yarışmamızın birincisi yarışması birincisi Batuhan Erginli’yi yakından tanımak ister misiniz?

Merhaba. Ben Batuhan Erginli. 1 Ağustos 2001 tarihinde doğdum. İlkokul ve ortaokulum, Simav Osmanbey Okulları’nda geçti. Lise eğitimimin ilk iki senesi Gediz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde, diğer iki senesi de Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nde geçti. Üniversite olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda Bilgisayar Programcılığı ön lisans bölümünden mezun oldum.

Müzik mi, tasarım mı ikilemi

Hobi olarak, ilkokuldan beri (11 yaş) müzik dinlemeyi ve görsel şeyler ile uğraşmayı severdim. İlk adımımı görsel yönünde attım. Herhangi bir görseli tasarlamak için ona sürekli bakardım ama o zamanki halim ile hiçbir şey anlayamıyordum. Zaman geçti. Sene 2013 civarlarında Cinema 4D Adobe After Effects ve Adobe Photoshop programını yüklemeyi denedim. O zamanlar YouTube’da oyun kanalı olmak ve 3D intro yapmak çok popülerdi ve ben de kendime bir tane istiyordum ama kimse yapmıyordu. Ben de oyun kanalıma verdiğim ağırlığı azaltıp kendime intro yapabilmek için bahsettiğim programı kurdum. Birazcık öğrendikten sonra bu işten zevk almaya başladım ve oyun kanalımı bıraktım.

Sorun ekran kartındaymış

Artık 3D tasarım yapmaya başlamıştım lakin çok acemiydim ama en önemlisi pes etmedim. Bilgisayarım çok kötüydü, neredeyse hiçbir oyunu düzgünce oynayamıyordum, tasarım yaparken saatlerce bekliyordum, kısacası işkence gibiydi. Daha sonra 2015-2016 yıllarında sadece sistemimdeki ekran kartını yükselterek işlerimi hızlandırdım ve ilk paramı kazanmaya başladım. O zamanlar çok küçük bir miktar olsa bile benim heveslenmeme yetiyordu. 3D intro konusunda kendimi çok geliştirmiştim ve ciddi işler yapmaya başlamıştım ama 2017’den sonra 3D intro olayı resmen bitmişti ve ben de yavaş yavaş müzik sektörüne doğru kaymaya başladım. 2018 yılının başlarında FL Studio programı ile elektronik müzik yapmaya başlamıştım. Tasarım yaparken tükenen ilhamı müzik yaparken geri alıyordum. Kendimi hem müzik hem de tasarımda geliştirmeye devam ettim.

Müzik için tasarlamak

2018 yılında, YouTube geçmişim sayesinde Armağan Oruç adlı müzisyenin kanal videolarını ve tasarımlarını yapmaya başlamıştım. O adımı attıktan sonra işler benim açımdan çok iyi gelişmeye başladı. Hem iş tecrübesi, program tecrübesi ve Armağan Oruç sayesinde müzik konusunda bilgi kazandım. Neredeyse 4 yıl aradan sonra yani 2022 yılında, üniversite nedeniyle Armağan Abi ile yaptığım işi bırakmak zorunda kaldım çünkü vakitlerimiz uymamaya başladı. Ben de ara verdiğim freelancer sitelerinde satış yapmaya yeniden başladım ve iş olanağımı daha üst bir seviyeye çıkardım.

Tasarımlarımda müzikten ilham alıyorum

Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması’nı bir arkadaşımdan duydum. Kendisi Linux tabanlı işletim sistemleri ile ilgilenmeyi çok sever. Yarışma dikkatini çekince bana söyledi ve direk tasarım yapmaya koyuldum. 3 tane tasarım yapmıştım ve yaklaşık olarak 5-6 saat sürmüştü sanırım. Sonuç olarak kazandığımı görünce çok sevindim. 3D tasarımlarımda, bu zamana kadar hep duyduğum seslerden esinlendim çünkü düşünce, çok sınırlı bir kavram. Düşünerek sadece bir yere kadar fikir çıkarabilirsiniz ama seslerle hiç aklınıza gelmeyen şeyleri görebilirsiniz. O yüzden tasarım yaparken eşsiz müzikler dinlemeye çalışıyorum. Eskiden ilham geldiğinde, tasarımlarım birbirine girerdi ve berbat bir görüntü oluşurdu ama şimdi dinlediğim müzikler sayesinde olmuyor. Sebebiyse müzikleri aynı tarzda seçmeye dikkat ediyorum ki tasarımı yaparken duygu değişimim sabit kalsın ve ben yaptığım işi bozmayayım. Çoğu insan başka şekilde ilham alabilir ama benim keşfettiğim ve en bana uygun olan yöntem bu, öneririm. 🙂 2015’den bu yana, kullandığım tüm programlarda kendimi en üst seviyeye getirmeye çalıştım. Son olarak, tasarım ve müzik yapmak, insanı rahatlatıyor.

Yarışma için yaptığım 3 görsel aşağıdaki gibidir.

Görsel 1
Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması'nı kazanan çalışma
Görsel 2 -Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması’nı Kazanan Çalışmam
Görsel 3