Bu yazıda klasik Linux komutları için daha eğlenceli ve modern olan alternatiflerine değineceğiz.

Bat: cat komutuna alternatif

cat komutunu text dosyalarının içeriğini görüntülemek için kullanıldığını biliyoruz. Bat komutu ise cat komutundan ayrı olarak söz dizimi vurgulaması ve Git entegrasyonu gibi ek özellikleri mevcuttur.

batcat komutu örneği

ncdu: du komutuna alternatif

du komutu Linux da bir dizinin boyutunu öğrenmek için kullanıldığını biliyoruz. Çok anlaşılır bir komut değil ve varsayılan komut çıktısı da pek güzel gözükmüyor. Buna nazaran ncdu komutu ilk bakışta daha detaylı,güzel ve anlaşılır bir çıktı veriyor.

ncdu komutu örneği

htop: top komutuna alternatif

top komutu Linux terminalde görev yöneticisi gibi çalışmaktadır. Çalışan işlemlere ve kaynak harcamalarını izlemek için güzel bir araçtır. Fakat top komutunu anlamak ve kullanmak biraz karmaşık olabilir. Diğer taraftan htop komutu ise top komutuna göre renkli çıktıları olan ve daha anlaşılır bir arayüze sahiptir. htop ekran çıktısında görünen işlemleri direk olark htop üzerinden sonlandırabilirsiniz.

htop komutu örneği

fd: find komutuna alternatif

find komutu en çok kullanılan Linux komutlarından biridir. Bir sistem yöneticisinin find komutunu kullanmadan hayatta kalması neredeyse imkansızdır. fd komutu find komutunun daha hızlı ve iyi olan bir alternatifidir.

fd komutu örneği

exa: ls komutuna alternatif

exa cli aracı dizinin içeriklerini listelerken birkaç özellik eklemiştir. Varsayılan çıktısında metadata’ları ve dosya tiplerini ayırmak için farklı renkleri kullanmaktadır. Ayrıca dizin yapısını ağaç görüntüsü kullanarak görebilmektedir.

exa komutu örneği

tldr: man komutuna alternatif

Linux da en temel söylemlerden biri “man sayfalarının bir alternatifi yoktur”. Fakat man sayfaları bazen çok karmaşık olabilir.

Eğer man sayfalarını okumak çok zor geliyorsa, tldr size pratik komut örnekleriyle man sayfasını basitleştirir.

tldr ls man sayfası