TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl 3 kez düzenlenecek, ilk durağımız İstanbul oldu, rekor katılımların gerçekleştiği, zaman zaman şiddetlenen yağmur ve rüzgar muhalefetine rağmen, 27 Nisan- 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Atatürk Havalimanında gerçekleştirildi. İstanbul ve çevre illerden gelenlerin yoğun bir ilgiyle karşıladığı festival, ziyaretçiler için unutulmaz bir deneyimlere sahne oldu.

Bizim için İstanbul Teknofest’in en heyecanlı ve gurur verici anı Pardus Hata Ayıklama ve Öneri Yarışmasında dereceye giren finalistlerimizin ana sahnede ödül aldığı andı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Değerli Eşi Emine Erdoğan Hanımefendiler ve misafirleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve Değerli eşi Mihriban Aliyeva Hanımefendi’nin katılımlarıyla ana sahnede tüm Teknofest Yarışma Finalistleri ile buluştular.

Teknofest Pardus Hata Ayıklama ve Öneri yarışması, 1.’si Konya, Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Asım Beşir Başdemir, yarışmanın 2.’si Konya, Selçuklu Anadolu Lisesi ve Kapsül Teknoloji üyesi Mustafa Ekşi ve Yarışmanın 3.’sü İzmir Fen Lisesi öğrencisi Aliberk Sandıkçı ödüllerini ana sahnede, Tübitak Başkanı Sayın Hasan Mandal ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar’ın elinden alan yarışmacılarımızın heyecanı yüzlerinden okunuyordu.

Pardus standı özellikle genç ziyaretçilerin uğrak noktası oldu, okullarında ETAP etkileşimli tahtaları kullanan çocukların ise ailelelerine, ETAP etkileşimli tahtalarda resim ve kodlama marifetlerini gösterdikleri anlarda aileleriyle gurur dolu anlar yaşadık.

Türkiye’nin en büyük Teknoloji etkinliğinde görev almak benim için de önemli ve değerli bir deneyimdi. Özellikle ETAP Etkileşimli Tahta’nın başında çocuklarla olmak ve kodlama yapmak çok keyifliydi.

En küçüğü 3 en büyüğü 15 yaşında bir çok çocuğun çizdiği resimlere tanıklık etmek ve okullarında ETAP Etkileşimli Tahta kullandıkları için aşina olmaları ve hakimiyetleri, ülkemizi teknoloji üreticisi lideri yapacak neslin, “Teknofest Nesli” olacağını düşünmemek elde değil.

Uzay yolcularımızla da tanıştığımız İstanbul Teknofest’in tadı damağımızda kaldı önümüzdeki Teknofestleri heyecanla bekliyoruz.

Önümüzdeki Teknofestlerde standımız yine TÜBİTAK çadırı içerisinde yer alacak. Standımıza uğradığınızda mutlaka Pardus gönüllüsü olduğunuzu belirtin. Çünkü sizlerle tanışmaktan, görüş ve önerilerinizi duymaktan ve açık kaynak dünyası ile Pardus hakkında sohbet etmekten büyük keyif alıyoruz.