Pardus Projesi ekibi olarak, etkinliklerle dolu bir Mayıs ayı geçiriyoruz. Bu yazımda sizlerle hangi etkinliklerde yer alacağımızı paylaşmak istiyorum.

Mayıs her zaman benim için uyanışın değişimin dönüşümün ayıdır. İlk günlerinde bakarsınız havanın ne olduğu belli olmaz önce ısınır gibi yapar sonra birden soğur yeniden. Sonrasında bir anda ısınır gösterir yaz kendini. Kendinizi çayırlara çimenlere atmak istersiniz. Sevdiklerimizle arkadaşlarınızla açık havada buluşmalar piknikler yapar tekrar bir araya geliriz; kışın vahametini üzerimizden atarak…

Pardus Projesi ekibi olarak, bu Mayıs öyle bir Mayıs ayı bizler için. Uzun bir süredir pandeminin de etkisiyle yan yana gelmekten korktuğumuz zamanları atlatmış olmanın sevinciyle etkinliklerle dolu bir Mayıs ayı geçiriyoruz. Sizlerle hangi etkinliklerde yer alacağımızı paylaşmak istiyorum. Yolu düşen siz gönüllülerimizi mutlaka tanışmak ve hasret gidermek için stantlarımıza bekliyoruz.

3. Pardus Açık Kaynak Günleri (PAK)

Tarih: 11 – 13 Mayıs 2022

Yer: Samsun; İlkadım Gençlik Merkezi

Samsun Anadolu Lisesi’ndeki Pardus Gönüllüsü bilişim öğretmenlerimizin ve Samsun İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleriyle bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Pardus Açık Kaynak günlerinde, il genelinden açık kaynak ve bilişim konularıyla ilgili ve derslerinde başarılı 160 lise öğrencimize 3 gün boyunca Linux Sistem Yönetimi eğitimi verilmektedir.

Kütahya Gamejam 22

Tarih: 13 – 15 Mayıs 2022

Yer: Kütahya; Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüsü

Detaylı bilgi: http://kutahyagamejam.com/

Dumlupınar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, iş ortaklarımızdan KuvarsSoft’un altın sponsor olduğu ve bizleri temsil ettiği etkinlikte gençlerimiz 3 gün boyunca geceli gündüzlü çalışacak ve bu 3 günlük zaman içinde sıfırdan bir oyun geliştirecekler. Bu zorlu ancak bir o kadar da eğlenceli maratona katılacak olacak gençlerimize şimdiden başarılar diliyoruz. Yolunuz etkinlik alanına düşerse Kuvarssoft tarafından açılan standa uğramadan geçmeyin.

4. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı

Tarih: 18 – 22 Mayıs 2022

Yer: Ankara; ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi

Detaylı bilgi: https://verimlilikveteknoloji.com/

Ankara’daki teknolojiseverlerin bir araya geldiği, sektörün öncü firmalarının yer aldığı ve yeni ürünlerini sergilediği bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Ankara’daki gönüllerimizle TÜBİTAK standı içerisinde bir araya geleceğiz. Biliyorum pek çoğunuz “Raspberry Pi’lar için keşke Pardus dağıtımı olsa” diyorsunuz. Hazırlamakta olduğumuz bu özel dağıtımı standımızı ziyaret ederseniz deneyimleyebileceğinizi de buradan duyurmak isterim.

GESS Türkiye Eğitim Teknolojiler ve Çözümleri Fuarı

Tarih: 26-28 Mayıs 2022

Yer: İstanbul; Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Detaylı bilgi: https://www.gess-turkiye.com/

Eğitim alanındaki yeni teknolojilerin nabzını tutan GESS Fuarı’ndan bizde Pardus ETAP sürümümüz ile Pardus standındayız. Katılımcılar standımızda ETAP’ı inceleyebilir, Pardus ve Açık Kaynak yazılımlarla ilgili sorularını, görüş ve önerilerini paylaşabilirler.

Eğer yolunuz yukarıda saydığım etkinliklerden birine düşerse mutlaka standımızı ziyaret edin, Pardus ile ilgili, açık kaynak yazılımlarla ilgili, gönüllü portalımızla ilgili ve yaptığımız çalışmalarla ilgili tüm görüşlerinizi bizimle paylaşın. Sizlerin geri dönüşleriyle projeye yön vermeye çalışıyor, her birini ayrı ayrı dikkate alıyoruz.

28 Mayıs saat 10:00- 10:30 arasında İnnovasyon sahnesinde Pardus eğitmenimiz Şenol Aldıbaş tarafından “Etkileşimli Tahtalar için Debian Tabanlı İşletim Sistemi – Türkiye’den MEB örneği” başlıklı sunum gerçekleştirilecektir. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda 111 bin’den fazla etkileşimli tahtada kullanılan ETAP ve bu dönüşüm sürecinden bahsedeceğiz.

Unutmadan ekleyeyim, Mayıs ayı içerisinde başlayan ve hali hazırda başvuruları başlamış yarışmalarımız var. Tüm gönüllülerimizin katılımını bekliyoruz. Belki süregelen yarışmalarımızla ilgili bir yazı daha hazırlar, onları da detayları ile size aktarmaya çalışırım ilerleyen günlerde, kim bilir?