Farklı bir platform üzerinde Pardus çalıştırmayı ve Pardus’u nasıl doğal bir VM haline getireceğinizi öğrenmek ister misiniz? O halde, buyrun buraya!

Bilmeyenler için söyleyelim: VirtualBox, işletim sistemi içinde sanal bir makina oluşturarak bir veya birden fazla işletim sistemini kurmaya yarayan, bir sanallaştırma katmanıdır. Biz bu yazımızda, farklı bir platform üzerinde Pardus çalıştırmanızı sağlayacak VirtualBox sanallaştırma yazılımının içine kurulmuş olan bir Pardus’un doğal bir VM haline gelebilmesi için gerekli olan guest eklentilerinin kurulumunu inceleyeceğiz.

VirtualBox üzerine Pardus kurulumu

Kurulum normal bir kurulumdan farklı değil. Bu bağlamda öncelikle Pardus resmi sitesinden bu yazı yazıldığı sırada en güncel sürüm olan Pardus 21.1 GNOME ürününün ISO dosyasını indirip, VirtualBox içine kuralım. Daha güncel sürümler geldikçe elbette o sürümleri de kullanabiliriz. Ardından mevcut tüm güncellemeleri geçelim ve kurulum için hazır hale gelelim;

user@machine:~$ sudo apt-get update
user@machine:~$ sudo apt-get upgrade
user@machine:~$ sudo sync
user@machine:~$ sudo reboot

VirtualBox özelinde Virtualbox guest additions derleme için gerekli tüm paketler aşağıdaki şekilde yüklenir;

user@machine:~$ sudo apt-get install build-essential dkms linux-headers-$(uname -r)

Burada yüklenen kütüphaneler bir çekirdek (kernel) modülü derlemek için gerekli kütüphanelerdir. Kernel modülünün derlenmesi, yerleşik sağlanan kurulumda bu kernel sürümü için modül olmamasından kaynaklanmaktadır. Ardından VirtualBox Aygıtlar->Misafir Eklentileri CD Kalıbını Yerleştir seçeneği ile misafir eklentileri disk kalıbı bu sanal makineye bağlanır ve aşağıdaki komutlar çalıştırılır (Not: otomatik olarak bağlanmadıysa mnt /dev/cdrom /media komutu ile bağlayabilirsiniz);

user@machine:~$ cd /media/cdrom
user@machine:~$ sudo sh ./VBoxLinuxAdditions.run

Önemli bir nokta: Zaman içinde çekirdek (kernel) güncellemeleri geldikçe kernel modülünün yeniden oluşturulması gerekir. Bu durumda bu işlemin tekrarlanması gerekir. VirtualBox içinde pano çift yönlü olarak etkinleştirilirse kopyalama ve yapıştırma da mümkün olacaktır.

Bu şekilde VirtualBox içinde neredeyse doğal bir Pardus kurulumu yapılmış olur.