Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü yani Cumhuriyetimizin doğum günü, en görkemli etkinliklerle ve törenlerle kutlanmaktadır.

Bu bağlamda, Pardus ekibi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını onurlandırmak amacıyla özel olarak hazırlamış olduğumuz Pardus 23’ün “100. Yıl Özel Anı Sürümü”nü 29 Ekim 2023’te sizlerle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz.

Bu özel sürüm, Türkiye’nin bağımsız yazılım geliştirme yeteneklerini ve teknolojik bağımsızlığını vurgulamaktadır. Bilgi teknolojileri sahnesindeki rolünü güçlendirmek ve milli kimliğini yansıtmak için geliştirilen bu özel sürüm, kullanıcılarına modern bir işletim sistemi deneyimi sunmanın yanı sıra, ülkemizin teknolojik gelişimine olan katkısını da göstermektedir.

100. Yıl Sürümüne özel ek paketin ön tanımlı olarak bulunduğu özel sürümü ISO olarak indirip kullanabilir veya hali hazırda yüklü olan “Pardus 23 Ay Yıldız” üzerinde Pardus Yazılım Merkezi’nden 100. Yıl Sürümüne Özel Paketimizi kurup aktif hale getirebilirsiniz.

30 Ağustos tarihinde yayınladığımız son ana sürüm Pardus 23, kullanıcıların tercihlerine göre iki farklı masaüstü ortamı sunuyor. XFCE ve GNOME sürümleri arasından seçim yaparak, işletim sistemini kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Linux 6.1 çekirdek sürümü, daha iyi performans, sürücü uyumluluğu ve güvenlik sunarak Pardus 23’ü daha güçlü kılmakta olup, Pardus 23, Pardus GNOME Karşılayıcı, XFCE İnce Ayarlar, Pardus Güncelleyici gibi kullanışlı yeni uygulamalar ve daha fazlasıyla birlikte gelmektedir. Bu uygulamalar, kullanıcıların işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmalarına olanak tanırken, sistem yönetimini daha da basit hale getirmektedir.

Pardus 23 100. Yıl Sürümünü denemek ve daha fazla bilgi edinmek için sürümler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin milli işletim sistemi ile daha güvenli ve verimli bir deneyim yaşamak için sizleri Pardus’a davet ediyoruz.