Merhabalar, ben Teknofest 2023 Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması finalisti Aliberk. Bu yazı içerisinde sizlere milli imkanlarla geliştirilen işletim sistemimiz Pardus üzerinde yakalamış olduğum hatalardan, yaptığım önerilerden ve genel olarak süreçten bahsetmek istiyorum.

Teknofest sitesindeki Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması Kategorisi

Yaklaşık 2 yıldır GNU/Linux işletim sistemleri kullanmaktayım. Bu sebepten Teknofest içerisinde düzenlenen Pardus Hata Yakalama ve Öneri Yarışması özellikle dikkatimi çekti. Teknofest portalı üzerinden gerekli bilgileri doldurarak yarışmaya kaydımı yaptım. Sonrasında ilk işim bilgisayarıma Pardus kurmak ve kurcalamak oldu. Ben bilgisayar özelliklerimin çok iyi olmamasından kaynaklı XFCE’yi tercih ettim.

Pardus’u günlük yaşamımda da kullanarak fark ettiğim hataları ve “böyle bir özellik olsa güzel olurmuş” diye düşündüğüm özellikleri not ettim. Aynı zamanda bilişim öğretmenimden de okuldaki bilgisayarları kullanmak için izin aldım. Yarışma için 10 tane talep gönderebiliyorduk ve ben bu sayıyı tamamlamak istedim. Ama süreç içerisinde yeterince hata yakalayamadığımdan dolayı ben de Pardus’un diğer alt projelerini inceleme kararı aldım.

Ahtapot, Engerek, Etap ve Liderahenk alt projelerinden daha çok ilgimi çektiğinden dolayı Liderahenk üzerinde hata yakalamak için çalışmalara başladım. Okuldaki 1 bilgisayara Lider sunucusunu 2 bilgisayara da Ahenk istemcisini kurdum. Bu sayede birkaç hata daha yakalama imkanım oldu. Bulduğum hatalar kritik hatalar değildi ama yine de kullanıcı deneyimini etkiliyordu.

Pardus alt projesi Liderahenk, Merkezi Yönetim Sistemi

Talep oluşturmak için gerekli hata ve önerileri biriktirdikten sonra bulduğum hataların iyi anlaşılması için sıfırdan bir sanal makine kurdum. Sonrasında video kaydı ve ekran görüntüleri de alarak gerekli raporlamaları yaptım. Aynı zamanda GitHub üzerinden de pull request açtım. Sonuç olarak, 4 hata, 6 öneri talebini sistem üzerinden ilettim.

Yaklaşık 3 hafta sonra ise Teknofest ekibinden bir mail geldi. Mailde Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışmasında finalist olduğum yazıyordu. 1 ay sonra da Teknofest için İstanbul’a gittim. Teknofest alanında 3. olduğumu öğrendim ve Pardus ekibi ile vakit geçirme fırsatı buldum. Standa gelen insanlara Pardus’u tanıtma imkanı buldum. Benim için unutulmaz bir deneyimdi. İlgisini çekenlerin seneye katılmasını tavsiye ediyorum.