TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İstanbul’un ardından, ilk kez Ankara’nın ev sahipliğinde 30 Ağustos –03 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ankara ve çevre illerden gelenlerin yoğun bir ilgiyle karşıladığı festival, 900 binden fazla kişinin akınına uğradı.

TEKNOFEST 2023 ANKARA’da standımıza ilgi büyüktü.

TÜBİTAK ada standında yer alan Pardus standımız, teknoloji ve açık kaynak meraklarının yoğun ilgisini çeken stantlardan birisi oldu. Standımızda ziyaretçiler 30 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan yeni sürümümüz Pardus 23 Ay Yıldız’ı inceleme fırsatı yakalarken oyun tutkunu gençler ve çocuklar da Pardus 23 üzerinde oyun oynamanın keyfini çıkarttı.

Festival boyunca her gün 2 defa Pardus bilgi yarışması gerçekleştirildi. Bilgi yarışmasında dereceye giren yarışmacılarımızdan şanslı olan 9’u T3 Vakfı tarafından gerçekleştirilen helikopter turuna katılma şansını yakaladı. Ziyaretçilerin TÜBİTAK standına ve özellikle Pardus standına ilgisi bizleri mutlu etti. Tabii ki Ay Yıldız kod adlı Pardus 23 sürümümüze gelen olumlu yorumlar bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Pardus 23 Ay Yıldız Sürümü Teknofest’in ilk gününde Pardus gönüllüleri ile buluştu.

30 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan Pardus işletim sistemi dağıtımının en yeni sürümü “Ay Yıldız” kod adıyla ilk kez Teknofest 2023 Ankara’da görücüye çıktı. Katılımcıların özellikle dikkatini çeken Pardus 23 kullanıcılara sağlamış olduğu yeni uygulamalar ve kullanım kolaylığına yönelik yapılan iyileştirmeler ile beğeni topladı.

Pardus 23 Ay Yıldız ile gelen yenilikler neler?

Pardus 23 Ay Yıldız sürümü Linux 6.1 çekirdek sürümü ile kullanıcılarına en güncel teknolojiyi ve bunun yanı sıra yeni uygulamalar ile kullanım kolaylığı sunmaktadır. GNOME ve XFCE masaüstü ortamlarından istediğiniz birine ait ISO dosyasını indirerek kurabilir ya da sürüm notlarındaki yönergeleri takip ederek sisteminizi kolaylıkla Pardus 23 Ay Yıldız sürümüne yükseltebilirsiniz.

Pardus 23; öncelikli olarak kurulum sırasında ve sonrasında, kullanım alışkanlıklarınıza göre sisteminizi özelleştirmenize olanak sağlayan yeni uygulamalar ile kullanım kolaylığını ön plana alan bir sürüm olarak öne çıkmaktadır. Bu uygulamalardan başlıcaları: GNOME ve XFCE masaüstü ortamlarına özel olarak hazırlanmış olan Pardus Karşılayıcı, Pardus XFCE için ince ayarlar, Pardus güç yöneticisi, Pardus font yöneticisi, Pardus gece ışığı vb.

“Pardus 23 Ay Yıldız” sürümüyle ilgili yazımıza aşağıdaki bağlantıdan erişebilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://gonullu.pardus.org.tr/pardus-23-ay-yildiz-surumu-yayinlandi/

Teknofest’in üçüncü ve son durağı 27 Eylül-1 Ekim tarihlerinde İzmir olacak. İzmir’de teknoloji meraklıları ile bir araya gelmeyi merak ve heyecanla bekliyor; siz Pardus gönüllülerimizi TEKNOFEST’e davet ediyoruz.

Standımız yine TÜBİTAK çadırı içerisinde yer alacak. Standımıza uğradığınızda mutlaka Pardus gönüllüsü olduğunuzu belirtin. Çünkü sizlerle tanışmaktan, görüş ve önerilerinizi duymaktan ve açık kaynak dünyası ile Pardus hakkında sohbet etmekten büyük keyif alıyoruz.