Tüm Türkiye’nin büyük bir heyecanla beklediği ve aynı coşkuyla katılım gösterdiği başarılı bir TEKNOFEST’i daha tamamladık. İşte Pardus standından deneyimlerimiz:

TEKNOFEST çatısı altında gerçekleştirilen birbirinden değerli proje ve yarışmalar arasında yerimizi almak bu yıl bizleri çok mutlu etti. TEKNOFEST yarışmalarının 3’te 1’ini düzenleyen TÜBİTAK’ın bir yarışması da Türkiye Açık Kaynak Platformu ve Bilişim Vadisi desteğiyle gerçekleştirdiğimiz Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması oldu. 

Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması’nda dereceye girenler

Yarışmamıza ilgi gösteren, buldukları hatalar ve/ya getirdikleri öneriler ile Pardus’un gelişmesine destek olan tüm Pardus gönüllülerine teşekkür ediyoruz. Yarışmamızda en kritik hataları bularak dereceye girmeye hak kazanan 1. Fatma Hatipoğlu, 2. Süleyman Poyraz ve 3. Muhammed Emin Tombak TEKNOFEST’te ödüllerini aldı. Birinci olan Fatma Hatipoğlu Ankara’dan gelerek eşi Tuğrul Hatipoğlu ve oğulları minik Adem Kaan ile standımızı ziyaret etti ve Cumhurbaşkanımızın elinden ödülünü aldı.

İkinci olan Süleyman Poyraz arkadaşımız Sivas’tan gelerek Pardus standında bizlerle oldu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımızdan ödülünü aldı. Yarışmamızın üçüncüsü Muhammed Emin Tombak’a ise TEKNOFEST sonrası görev yaptığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nde ziyarette bulunarak ödülünü teslim ettik. Kendisine Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman Kan ile Özel Kalem Müdürü ve Bilgi İşlemden Sorumlu Mehmet Cevat Güneş de eşlik etti. Yarışmamızın gördüğü ilgi Pardus gönüllüleri ile dostluğumuzu pekiştirdi ve Pardus topluluğumuzla birlikte daha birçok proje düzenleme yönünde bizleri yüreklendirdi.

TÜBİTAK standında Pardus alanındaydık

TÜBİTAK’a ait dev standın ULAKBİM Pardus’a ayrılan alanında Pardus etkinlikleri ile göz doldurduk. “Pardus’un gücünü göstermek istiyoruz.” dediğimizde “O zaman biz de size deneme aşamasındaki en güçlü oyun bilgisayarımızı veriyoruz” diyen Casper bilgisayardaki Pardus severlere de teşekkür ederek TEKNOFEST boyunca hiç boş kalmayan Gamer’lar Buraya! etkinliğimizden bahsetmek istiyoruz. İki farklı ekranda oynattığımız güçlü oyunlarımız büyük ilgi görerek her yaştan oyuncuyu standımızda misafir etmemizi sağladı.

Hatta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve Bakan Yardımcımız Sayın M. Fatih Kacır standımızı ziyaretinde Pardus 21’de oyun oynadı. Böylece hafta boyunca en çok ilgi gören etkinliklerimizden biri Gamer’lar Buraya! oldu.

Ödüllü Pardus Bilgi Yarışması ile hem eğlendik hem öğrendik hem de hediyeler kazandırdık

TEKNOFEST ziyaretçilerine her gün, etkinlik programımız çerçevesinde takvimler sunduk ve istedikleri yarışmaya katılmaları için destek olduk. Ödüllü Pardus Bilgi Yarışması saatlerinde nefesler tutuldu ve sorular 10 saniyede cevaplanmaya çalışıldı. Gençler birbiriyle yarışırken en doğru ve hızlı yanıt veren yarışmacılar 32 GB’lık Pardus harici bellekten Pardus logolu defter, kalem, çanta, kupa, şapkaya kadar birbirinden güzel hediyeler kazandı. TÜBİTAK standı sunuculuğunu üstlenen Levent Kol’un yarışmalarımız sırasında bizlere verdiği destek sayesinde daha çok yarışmacımızı mutlu edebildik.

Pardus Parkur Yarışması herkesi terletti

Pardus işletim sisteminin en güncel sürümü Pardus 21 üzerinde verilen görevleri gerçekleştirerek ödüllerin kazanıldığı yarışmamız Pardus Parkur katılımcıları terletti. Teknik ekibimizin ufak destekleri sayesinde hem öğrenen hem de kazanan yarışmacılar, Pardus hatıralarını almanın yanı sıra Pardus gönüllülerimiz arasına da katılmış oldular.

Minik Pardus severler ise Pardus yüklü ETAP etkileşimli tahtalarda Pardus logosu çizerek yeteneklerini sergileme şansı buldu. En çok Pardus balonlarına rağbet eden çocuklar, TEKNOFEST alanında Pardus balonları ile dolaşırken minik gönüllü elçilerimize dönüştü.

İşbirlikleri için yeni fırsatlar konuşuldu

Kendisi de Pardus gönüllüsü olan ve kısa süre önce Pardus21 ve LiderAhenk’te güvenlik açığı bularak Pardus’a katkıda bulunan Mehmet İnce ile standımızda görüştük, tanıştık. Teknoloji ile ilgilenen gençler projelerinde Pardus kullanmak üzere teknik ekibimizden bilgiler aldı. Pardus göçünü gerçekleştirmiş kurumlardan ziyaretçilerimiz memnuniyetlerini ve ihtiyaçlarını aktardı.

Servis elemanından, topluluk ajansına, yöneticilerimizden, teknik ekibimize, TEKNOFEST koordinasyon ekibinden TÜBİTAK iletişim bölümüne herkesin uyum ve hevesle birlikte çalıştığı festivalde, TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürümüz M. Mirat Satoğlu ve Pardus Proje Yürütücümüz Dr. Cengiz Çelik’in varlıkları ile bizlere verdiği destek ise birlikte daha çok işler başaracağımızın habercisiydi.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyor; gelecek TEKNOFEST’te buluşmak üzere teknolojiyle kalın, Pardus kullanın diyoruz.