System76 ve HP, geliştiricileri hedefleyen HP Dev One Linux destekli dizüstü bilgisayarı resmi olarak duyurdu.

Linux uyumlu bilgisayar ve donanım üreticisi System76 ve HP, geliştiricileri hedefleyen ve Ubuntu tabanlı Pop!_OS Linux dağıtımı ön yüklü olarak gelen HP Dev One Linux destekli dizüstü bilgisayarı ön siparişe açtı.

Mayıs ayında tanıtılan HP Dev One dizüstü bilgisayar, Linux’ta çalışmak isteyen her türden geliştiriciye birinci sınıf bir dizüstü bilgisayar sağlama hedefiyle yola çıkıyor.

HP Dev One & Pop!_ OS Linux

HP Dev One, donanım kod çözme özelliğine sahip AMD Radeon tümleşik grafiklere sahip 8 çekirdekli AMD Ryzen 7 PRO işlemcinin yanı sıra DirectX12, HDMI 2.0 ve HDCP 2.2 desteği, 16 GB DDR4 3200 MHz RAM, 1 TB PCIe NVMe M.2 depolama ve güzel bir 14 inç Full HD (1920×1080) LED UWWA 1.000 nit ekrana sahiptir.

HP Dev One

Dizüstü bilgisayarda ayrıca çift stereo hoparlör, 2 çok dizili mikrofon, Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi, Bluetooth 5.0, 10Gbps iki SuperSpeed USB Type-C bağlantı noktası, USB Güç Dağıtımı ve DisplayPort 1.4, 5Gbps iki SuperSpeed USB Type-A bağlantı noktası (biri şarj için), birleşik kulaklık/mikrofon, bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, 720p HD kamera ve 3 hücreli, 53 Wh Lityum İyon pil bulunmakta.

HP Dev One Bağlantı Noktaları

HP Dev One ayrıca çift noktalı arkadan aydınlatmalı ve sıvı dökülmesine karşı dayanıklı birinci sınıf klavye, jest destekli cam dokunmatik yüzey, ortam ışığı ve hall sensörlerinin yanı sıra tam disk şifreleme ile birlikte gelir.

System76 ve HP işbirliği

HP Dev One

System76 CEO’su Carl Richell, “System76, açık kaynağı geliştirmek ve Linux masaüstünü çok daha geniş bir kitleye ulaştırmak için HP ile çalışmaktan heyecan duyuyor. HP ile System76, mühendislik, pazarlama ve müşteri desteğini bir araya getirerek, uygulama geliştiriciler topluluğu için güçlü ve donanıma optimize edilmiş Pop!_OS ile beraber gelen HP Dev One’ı tanıtıyor.” dedi.

HP Dev One dizüstü bilgisayar şu anda resmi web sitesinde 1.099 ABD Doları karşılığında yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde ön siparişe açık durumda. Cihaz henüz ülkemizde satışa açık değil. Müşteriler ayrıca System76’nın tamamen açık kaynak donanım ve yazılıma sahip “Launch” yapılandırılabilir klavyesini ve/veya HP’nin HP 935 “Creator” kablosuz faresini aksesuar olarak satın alabilirler.

System 76 Launch klavye
System76 Launch klavye