Steam platformundaki en popüler 1.000 oyunun %75’i şu an Linux ile çalışıyor ve bu rakam en popüler 100 oyun için daha da yüksek.

Oyun platformu Steam ile Dota 2, Half-Life, Team Fortress gibi sevilen oyunların sahibi Valve Software, 2018’de Linux için Windows oyun desteğini iyileştirme planlarını duyurmuştu.

Valve Software’in 2010’da piyasaya sürdüğü, oyunları çapraz platform oynamayı sağlamayı amaçlayan bir özellik olan Steam Play bu desteği iyileştirmek için kullanılacaktı. Valve Software, aslında oyuncuların oyunları her platform için satın almasına gerek olmadan tüm platformlarda oynayabilmeleri için bir yöntem olarak başlayan Steam Play’e Wine’ın Proton adlı değiştirilmiş bir sürümünü ekledi. Proton, uyumluluk özelliklerini geliştirdi ve Steam platformundaki Linux kullanıcıları bu yeni özelliği kullanarak daha fazla oyuna erişebilir hâle geldi.

Bağımsız bir veritabanı olan protondb, oyunların uyumluluk durumunu takip eden bir oluşum ve uyumluluk oranları son yıllarda önemli ölçüde arttı. Sitede, Steam’deki en popüler ilk 10, ilk 100 ve ilk 1000 oyun için uyumluluk durumunu şöyle görmek mümkün:

protondb oyunların uyumluluk oranı(İlk 10 yüzde 40, ilk 100 yüzde 80, ilk 1000 yüzde 75)

En popüler 1000 oyunun %75’i şu an Linux’ta çalışıyor ve bu rakam en popüler 100 oyun için %80’le daha da yüksek. Sadece ilk 10’daki oyunlar çok iyi durumda değil zira veritabanına göre yalnızca %40’ı Linux’ta büyük sorunlar olmadan çalışabiliyor.

Kullanıcılar veritabanına 21.000’den fazla oyun için 150.000’den fazla rapor bildirmişler. Siteye göre bu 21.000 oyunun 17.600’den fazlası Linux’ta çalışıyor.

Veritabanındaki oyunlar bir madalya sistemine göre sıralanıyor. Altın ve Platin dereceli oyunlar sorunsuz çalışırken Gümüş dereceli oyunlarda küçük sorunlar olabiliyor. Bronz dereceli oyunlarda ise büyük sorunlarla beraber çökme de yaşanabiliyor. Bozuk dereceli oyunlar ise yerel Linux oyunlarının tam tersi olarak ya hiç çalışmıyor ya da oynanabilir durumda değiller.

Protondb, Linux oyuncularının ilgilendikleri oyunun Linux’ta ne durumda çalıştığını öğrenmek için kullanabilecekleri bir arama özelliğine sahip. Aramaya yazılan terimle eşleşen bütün oyunlar gösteriliyor, bu sayede tüm seri oyunları için arama yapabilir ve raporlanan bütün oyunların uyumluluk derecelerini görüntüleyebilirsiniz (Örneğin: King’s Bounty, Final Fantasy, Civilization serileri).

protondb arama örneği

Hâlâ Linux’ta çalışmayan oyunlar mevcut olsa da uyumluluğun son yıllarda önemli derecede geliştiği açık ve gelişmeye de devam ediyor.

Kaynak: GHacks