Kullanımı kolay, son derece kararlı ve eğlenceli bir masaüstü ortamı ile tanışmak ister misiniz? Cevabınız evetse, doğru yerdesiniz!

Cinnamon, GNOME 3’ten çatallanmış, özgür ve açık kaynaklı bir masaüstü ortamıdır. Bu son derece güçlü ve kullanımı kolay masaüstü ortamı, birçok Linux dağıtımı ve Unix benzeri işletim sistemlerinde isteğe bağlı olarak kullanılabilir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte hem bu yeni masaüstü ortamını hem de Mac OS işletim sisteminden tanıdığımız *Dock’ı deneyimlememizi sağlayacak Plank’i kuracağız.

Bilgi Notu:

*Dock: Genellikle ekranın alt kısmında bulunan, en çok ihtiyaç duyacağınız yazılımları kolayca çalıştırabileceğiniz yatay çubuk.

Cinnamon masaüstü ortamın kurulumu

Pardus’da ilk önce Cinnamon’un, sonrasında ise Plank menü çubuğunun kurulumunu yapacağız.

Uçbirim (terminal) açıyoruz: sudo apt install cinnamon komutu ile kurulumumuzu tamamlıyoruz. Bu arada bu işlemi elbet Pardus Yazılım Merkezi üzerinden de yapabilirsiniz.

Cinnamon masaüstü ortamının kurulumu

sudo apt install plank komutu ile Plank kurulumunu da tamamlıyoruz.

Pardus’u yeniden başlatmadan önce “Başlangıç Uygulamaları”ndan Plank’i etkinleştirelim. Pardus her açıldığında otomatik olarak Plank de açılacaktır.

Başlangıç uygulamaları seçimi

Bilgisayarımızı yeniden başlatalım ve açılış ekranında Cinnamon Masaüstü‘nü seçelim.

Cinnamon simgesini Pardus simgesiyle değiştiriyoruz.

Cinnamon masaüstü ortamı açıldığında ilk başta Cinnamon’un simgesini Pardus simgesiyle değiştirerek, sistem ayarlarından tema ve diğer ayarları yapabilirsiniz.

Plank menü çubuğunun da özelleştirilebilir olduğunu buraya ekleyelim. Plank üzerine yeni temalar, docklet’ler (küçük uygulamacıklar) ve simgeler/klasörler ekleyerek bu menü çubuğunu dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Şimdiden söyleyeyim, üzerine gelinen simgelerin büyüme animasyonu Appple tarafından “patentlendiğinden”, bazı Linux dağıtımları üzerinde çalışmayabiliyor.

Cinnamon yüklü Pardus 21

Yeni bir konu ve makalede görüşmek üzere.