21 Ağustos 2021 tarihinde Pardus, önümüzdeki 4 yıl boyunca yani 2025 tarihine kadar destek verilecek olan son kararlı sürümü Pardus 21’i duyurdu. “Dolunay” kod adıyla yayınlanan bu sürüme bu kod adının verilmesinin sebebi ise kültürümüzde yeniden doğuşu temsil etmesi.

Yenilenen görünüm ve özgün tasarım

Pardus 21 sürümü, baştan aşağı değişen şık ve tamamen özgün tasarımıyla göz dolduruyor. Pardus ekibi tarafından özel olarak tasarlanan bu yeni temaların adı da tıpkı sürümün kod adı gibi “Dolunay”. Yeni simge seti, Plymouth teması, arka planlar, GRUB teması, GTK teması ve çok daha fazlasını içeren bu görünüm paketini deneyimlemek isteyen kullanıcılar mutlaka Pardus 21’i indirmeli.

Pardus 21 “Dolunay” XFCE
Pardus 21 “Dolunay” GNOME

Donanımınızın güç kontrolü sizde

Pardus 21 “Dolunay” sürümü ile Pardus ailesine katılan yeni yazılımlardan biri de “Pardus Güç Yöneticisi”. Pardus Güç Yöneticisi ile kolayca güç tasarrufu ve yüksek performans modları arasında geçiş yapabilir, bilgisayarınızın güç kullanımını ve performansını ihtiyacınıza göre dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Pardus Güç Yöneticisi

Pardus 21 ve Yenilenen Uygulama Merkezi

Pardus 19.x serisinde “Pardus Mağaza” adıyla bulunan yazılım, Pardus’un bu yeni sürümünde yerini çok daha işlevsel olan “Pardus Yazılım Merkezi”ne bıraktı.

Pardus Yazılım Merkezi, paket depolarında bulunan binlerce yazılımın tek bir tıkla bilgisayara kurulabilmesi olanağını sunuyor. Pardus Yazılım Merkezi’nde uygulamaları benzer işi yapan çok sayıda alternatif arasından indirilme sayısına ya da diğer kullanıcıların verdiği puanlara göre seçebilme ve sınıflandırma olanağınız da bulunuyor.

Pardus Yazılım Merkezi

Pardus artık sizi dostça karşılıyor

Pardus’un kurulumundan sonra sizi dostça karşılayan “Hoşgeldiniz” programı, kurulum sonrası yapacağınız ilk ayarlarda size yardımcı oluyor. “Hoşgeldiniz” ile masaüstünü yapılandırabilir, duvar kağıdı ve renk temasını seçebilir, masaüstündeki simgelerin büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.

Pardus “Hoşgeldiniz”

Hepsini ve daha fazlasını keşfetmek için

Yukarıda dilim döndüğünce anlatmaya çalıştığım özelliklerin her biri “anlatılmaz, yaşanır” cinsten olduğundan mutlaka Pardus 21 “Dolunay” sürümünü kurup deneyimlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yukarıda saymış olduğum özelliklerden çok daha fazlası Pardus 21’de mevcut.

Keşfetmeyi sevenler için bu sürümü deneyimlemenin çok daha keyifli olacağına inancım tam. Pardus 21’in kurulum kalıplarını buradan indirebilirsiniz. Okumayı tercih edenler için sürüm notlarını ve duyuru metnini şöyle bırakayım.