Merhabalar,

Pardus ekibi olarak Türkiye’nin çok elzem ve kaçınılmaz Açık Kaynak dönüşümü hareketinde tarihsel ve güncel sorumluluklarımızın bilinci içerisinde bir seneyi daha geride bıraktık. 2022 yılı özetini https://gonullu.pardus.org.tr/pardus-2022/ yazımızda vermeye çalışmıştık. Bu yazıda 2023 yılında yaşadıklarımızı ve ekip olarak değerlendirmelerimizi sunmaya çalışacağız.

Pardus 23 “Ay Yıldız” Sürümünü Yayınladık

İlgili haberin bağlantısı

2 senede bir yayınladığımız ana sürümlerimizin sonuncusu Pardus 23’ü Zafer Bayramımız olan 30 Ağustos tarihinde yayınladık. Ana dağıtımımız olan Debian’ın yeni sürümü ile birlikte bir çok yeniliği bu sürümle kullanıcılarımıza açtık. Sunduğumuz yeni özellikler hakkında daha detaylı bilgiyi bu yazıdan alabilirsiniz: https://gonullu.pardus.org.tr/pardus-23-ay-yildiz-surumu-yayinlandi/

Pardus 23 ile ilgili sahadan motivasyonumuzu arttıran oldukça olumlu yorumlar alıyoruz. Ayrıca yabancı kullanıcılarımız da çok pozitif tepkiler gösteriyor, distrowatch sitesindeki yorumlar özellikle çok cesaret verici : https://distrowatch.com/dwres.php?resource=ratings&distro=pardus . Ayrıca Amarok Linux gibi kaynak kodlarımızı kullanan farklı projeleri duymaktan da mutlu oluyoruz. https://www.getgnu.org/gnulinux/amarok-linux-22-08-1-cekirdek-yamasiyla-duyuruldu.html

Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel anı sürümümüzü de bu sene içerisinde sizlerin beğenisine sunduk.: https://www.pardus.org.tr/duyurular/turkiye-cumhuriyeti-100-yasinda/ . Pardus kullanıcıları bu kırmızı ağırlık temayı Pardus Yazılım Merkezi veya web portalımızdan da ayrıca kurabilirler. https://store.pardus.org.tr/app/pardus-yuzyil

“Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı” Konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

İlgili haberin bağlantısı

Sadece 2023’ün değil, son yılların ülkemiz Açık Kaynak dünyası adına en önemli haberlerinden biri olarak Dijital Dönüşüm Ofisinin önderliğinde yapılan ve bizim de Pardus ekibi olarak katkıda bulunmuş olmaktan onur duyduğumuz çalışmalar meyvesini verdi. Açık Kaynak dönüşümü konusunda önemli bir adım atılmış oldu.

Öncelikle kurumların şu anki durumunun analiz edilmesi öncelikli. Bu adım sayesinde Açık Kaynak bilinci artacak, sahada bizleri platform bağımlı hale getiren en önemli unsurlar tespit edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sözleşme İmzalandı

İlgili haberin bağlantısı

Pardus ekibinin Ankara’da ULAKBİM çatısı altında tekrar kurulmasının en önemli sebeplerinden olan MEB Yeğitek ile işbirliği, 2012 yılından itibaren en önemli önceliklerimizden oldu. Bu çalışmaların devamı açısından çok önemli bir sözleşme imzalamış olduk. Etkileşimli Tahtalar için, yeni nesil işletim sisteminin geliştirilmesi ve bu tahtaların Liderahenk tarafından yönetilmesinin devam etmesi başta olmak üzere bir çok konuda çalışmalarımızın devam edecek olması Pardus ekibi için önemli milatlardan biri oldu.

Türk Telekom ile Pardus Sunucu Çalışmaları

İlgili haberin bağlantısı

Pardus ekibi olarak dönüşüm projelerimizde sunucu versiyonlarımızı rutin olarak kullanıyor olsak da masaüstü sürümlerimizin daha çok bilinir oldukları aşikar. Türk Telekom ile yaptığımız işbirliği ile Pardus Sunucu performans, güvenlik ve stabilite gibi çeşitli testler sonucu kendini ispat etti ve aynı zamanda bu taraftaki yeteneklerimizin tanıtımına, çeşitli donanım üreticileri ile işbirliği yapabilmemize imkan tanıdı. Özellilke Netaş ile yaptığımız çalışma yerli donanım ve yazılım ürünlerinin birleşmesi açısından önem taşıyor : https://www.pardus.org.tr/haberler/netas-ve-tubitak-ulakbim-yerli-ve-milli-cozumler-icin-guclerini-birlestiriyor/

Eğitim ve Tanıtım

2023 yılında gönüllülerimizle bir araya gelmeye de oldukça önem verdik. Artık geleneksel hale gelen ve bu yıl 4.’sü düzenlenen Pardus Açık Kaynak günleri Samsun İlk Adım Gençlik merkezinde gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da Mustafa Akgül Özgür Yazılım Yaz Kampı ve Kış Kampına destek verdiğimiz gibi eğitmenlerimizin açtığı sınıflarda bilgi ve deneyimlerimizi katılımcılar ile paylaşma fırsatını yakaladık.

2023 yılında siz değerli Pardus gönüllülerimiz ile pek çok etkinlikte bir araya gelme fırsatını yakaladık. İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleşen TEKNOFESTler, Aksaray ve Antalya da yer aldığımız Bilim Festivalleri bunların başlıcalarını oluşturdu. Geçen senelerde olduğu gibi TEKNOFEST kapsamında bu sene de Pardus Hata Yakalama Yarışmasını gerçekleştirdik ve üniversiteli abi ve ablalarını geçerek dereceye giren yarışmacılarımızın tamamının lise öğrencisi olması yüreğimizi kabarttı ve geleceğe umutla bakmamızı sağladı.

Artan bir ivme ile 2023 yılının sonuna geldik. Yeni yılda kullanımı daha kolay, fakat her türlü yazılım teknolojisini kullanabileceğiniz bir Pardus’la, altyapısı iyileştirilecek ve çeşitli yarışmalarla canlandırılacak bir Gönüllü portalı ile, eğitim sayı ve çeşidi artacak Uzaktan Eğitim portalımızla sizlerle daha çok bir araya gelmek istiyoruz. Pardus’u kullanın, gelişiminde ve istikametinde söz sahibi olun, bu önemli projemizin parçalarından biri olun. Pardus sizlerle büyüyecek.