Pardus Projesi’nden Linux sistem yöneticilerinin katılımıyla, Antalya Bilim Merkezi’nin ev sahipliğinde Özgürlük İçin Açık Kaynak Açık Mimari ve Pardus 101 seminerleri düzenlendi.

Selin Akbuğa Özgürlük İçin Açık Kaynak Açık Mimari

TARİHTEN GÜNÜMÜZE AÇIK KAYNAK VE PARDUS

Antalya Bilim Merkezi’nin davet ettiği TÜBİTAK Linux sistem yöneticilerimiz, açık kaynak dünyası üzerine seminer ve ödüllü yarışma düzenledi. Mühendislik, yazılım, bilgisayar programcısı gibi ilgili üniversite öğrencilerinin katılım sağladığı seminerde, Linux sistem yöneticimiz Selin Akbuğa Özgürlük İçin Açık Kaynak Açık Mimari başlığında açık kaynak kodlu yazılımların tarihten günümüze gelişimi, özgür yazılım, siber güvenlik ve açık mimariyi anlattı. Akbuğa, ardından katılımcılardan gelen açık kaynak ve siber güvenlik ile ilgili soruları yanıtladı. İkinci yarıda kürsüyü devralan Linux sistem yöneticimiz Seda Arık, TÜBİTAK ULAKBİM’ın geliştirdiği Pardus İşletim Sistemi üzerine Pardus 101 sunumunu gerçekleştirdi. Kamuda dönüşüm projelerinde çalışan Arık sunumunda Pardus İşletim Sistemi’ne, Pardus ürün ailesine, Pardus hakkında merak edilenlere ve doğru bilinen yanlışlara değindi.

Seda Arık Pardus 101

FİNALDE YARIŞMA YAPILDI

Sunumların ardından öğrencilerin online katılımları ile yarışma daveti yapıldı. Mobil uygulama üzerinden QR kod ve pin girerek yarışmaya katılan öğrenciler, seminer sırasında anlatılan konular üzerinden çıkan soruları yanıtladı. En fazla doğru yapan 3 öğrenciye Pardus Projesi’nden getirilen hediyeleri verildi. Günün sonunda Akbuğa, özçekim yaparak bu anı ölümsüzleştirdi.

Antalya Bilim Merkezi ve Akdeniz Üniversitesi Organizasyon Ekibi

PARDUS EĞİTİM PLATFORMU

Pardus Projesi olarak ülkenin farklı yerlerinde düzenlenen etkinliklere katılım sağlamaktayız. Yoğunluktan kaynaklı tüm yüz yüze eğitim ve seminer taleplerini karşılayamıyoruz. Bu sebeple sizler için verimli ve ücretsiz bir eğitim platformu oluşturduk. Uzaktan eğitim platformumuz üzerinden Pardus ve ürün ailesinin eğitimlerini takip edebilirsiniz. https://uzem.pardus.org.tr/

https://www.kepez-bld.gov.tr/news_9607_tubitak-dan-ogrencilere-seminer