Linux 5.16 çekirdeği güncellemesi yayımlandı. Eğer bilgisayar oyunlarını seviyorsanız, bu muhteşem bir haber!

Linus Torvalds, Linux çekirdeğinin 5.16 sürümünü her zaman yaptığı üzere Linux çekirdeği e-posta listesinde duyurdu. Yayımlanması, Noel tatili sebebiyle yaklaşık 1 hafta gecikmişti. Torvalds, duyurusuna şakayla karışık şöyle bir not düşmüş: ” Noel tatili sebebiyle fazladan bir haftaya daha ihtiyacımız var. Sanki son dakikalarda halletmemiz gereken bir sürü şey yokmuş gibi…”

Linux 5.16 ne yenilikler getirdi?

Linux 5.16, FUTEX2 veya futex_waitv(). olarak adlandırılan yeni çekirdek sistemini tanıttı. Collabora’nın katkılarıyla yapılmış bu özellik, yerel Linux bağlantı noktası için özellikle de Wine ile çalıştırılan Windows oyunlarındaki deneyimin iyileştirilmesine sağlıyor. Böylece oyunların tek bir sistem çağrısıyla birden fazla “futex” beklemesine izin veriliyor. Bu da pek çok oyunda CPU kullanımını azaltıp FPS’yi artırmaya yardımcı oluyor.

Ek olarak fanotify üzerine temellendirilmiş yeni API’si ile dosya sistemi sağlık raporlaması hız kazandı. Sistem sağlığı izleme programlarını iyileştiren bu ince ayar, son hata bildiriminden sonraki ilk hatayı programa bildirip peşinden gelecek hataların sadece sayısının tutulmasını sağlıyor. Yine de Kernelyenileri, şu an için bunun yalnızca EXT4 dosya sistemini desteklediğini not ettiler.

Her çekirdek güncellemesinde gelen grafik desteği iyileştirmeleri 5.16’da da mevcut. Yeni nesil ekran kartlarının piyasaya sürülmesinden önce AMD GPU sürücüsü için DisplayPort 2.0, DG2/Alchemist grafikleri için altyapı ve Intel Alder Lake S grafikleri (yani DG1) için “kararlı” destek var. Diğer önemli gelişmeler ise şöyle sıralanabilir:

  • Intel AMX komut setleri için destek.
  • L2/L3 önbelleğini paylaşan CPU “kümeleri” için görev zamanlayıcı
  • ‘Memory Folio’ bellek yönetimi özelliği
  • DAMON tabanlı önleyici bellek iyileştirme
  • İyileştirilmiş yazma sıkışması engelleme (Write congestion) yönetimi

Torvalds ayrıca şunları desteklediğini de tanıttı: Nintendo Joy-Con ve Nintendo Pro kontrolcüsü, Apple Magic Keyboard’ın 2021 sürümüyle yeni Realtek 802.11ax sürücüsü.

Torvalds yeni çekirdekte şunlar için de geliştirmeler yaptığını ekledi: Microsoft Surface Pro 8, Surface Laptop Studio ve (muhtemelen) Surface Go 3. Playstation 5 kontrolöründeki DualSense LED ile Xiaomi Mi kablosuz farenin kenar tuşları artık istendiği gibi çalışıyor. Dualsense LED için ayrıca tastamam bir sürücü de eklendi. Wacom’un en yeni Intuos tabletleri ve Nitrokey FIDO U2F, gelişmiş bir kullanıma hazır deneyim elde ediyor. Sadece bu kadar değil, bir dolu dosya sistemi güncellemesi, ince çekirdek ayarları, sürücü eklemeleri ve ağ geliştirmeleri de bu yeni çekirdek sürümünde mevcut.

Kaynak: https://www.omgubuntu.co.uk/2022/01/new-features-in-linux-kernel-5-16-release