The Document Foundation (TDF) İcra Kurulu Üyesi Ayhan Yalçınsoy, Türk LibreOffice kullanıcıları ve topluluğu tarafından uzun zamandır beklenen LibreOffice 7.2 Başlangıç Kılavuzu kitabını hazırladı.

LibreOffice 7.2 Başlangıç Kılavuzu

518 sayfalık muazzam bir belgelendirmeyi içeren LibreOffice 7.2 Başlangıç Kılavuzu, Türkiye’de bugüne kadar bir ofis yazılım paketi için hazırlanmış en kapsamlı çalışmalardan biri.

Mac OS, Windows ve Linux platformlarındaki tüm kullanıcıları kapsayacak şekilde yazılan bu kılavuz, LibreOffice’e gelen güncellemelerin çok büyük kısmını de-a kapsayacak şekilde, 7.2 sürümünü temel alıyor.

Bu kitap kimlere yönelik?

LibreOffice’e hızlı bir şekilde başlangıç yapmak isteyen herkes, Başlangıç Kılavuzu’ndan faydalanabilir. Ofis yazılımında yeni veya başka bir ofis uygulamasına alışık olabilirsiniz. LibreOffice’e yeni başlayan biri için, bu ofis verimlilik yazılımıyla yapabileceklerini adım adım öğreten bir kullanım kılavuzunun varlığı, son derece değerli.

LibreOffice 7.2 Başlangıç Kılavuzu sadece bireylerin değil; sahipli ve pahalı ofis paketlerinden LibreOffice’e göç etmek isteyecek kamu ve özel kurumların da talep ettiği belgelendirme ihtiyacını karşılayacak.

LibreOffice 7.2 Başlangıç Kılavuzu kitabında neler var?

Bu kitap, LibreOffice’in aşağıdaki ana bileşenlerini tanıtmaktadır:

  • Writer (kelime işlemci)
  • Calc (hesap tablosu)
  • Impress (sunum)
  • Draw (vektör grafikleri)
  • Base (veritabanı)
  • Math (denklem düzenleyici)

Kitap ayrıca kurulum ve özelleştirme, biçemler ve şablonlar, makro kaydetme ve yazdırma dâhil, tüm bileşenlerin genel bazı özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.

İngilizce olarak dağıtılan Getting Started Guide belgesinin bir çevirisi olan bu belge, Türk kullanıcıların LibreOffice’de daha rahat uzmanlaşmasına yardımcı olacak. Söz konusu belgeye buradan ulaşılabilirsiniz.

Müthiş bir iş çıkaran sevgili Ayhan Yalçınsoy’un topluluğumuz için kaleme aldığı blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.