En güçlü vektör düzenleyicilerinden birisi olan Inkscape, 1.2 sürüm güncellemesiyle karşımızda.

Bir özgür lisansla dağıtılan ve platform bağımsız olan bu Adobe Illustrator alternatifi, yapılan güncellemeyle 1.2 sürümüne ulaştı. Bu güncelleme; Inkscape uygulamasına eklenen yeni özelliklerin yanında hata düzeltmeleri, yazılım geliştirmeleri ve pek çok iyileştirmeyi getiriyor.

Inkscape 1.2: Geliştirmeler ve iyileştirmeler her yerde

Inkscape 1.2, mevcut araçlara çok sayıda geliştirme yapmasının yanında yeni kişiselleştirme seçeneklerini de kullanıcılara sunuyor. Bu yeniliklerden birisi olarak kullanıcılar artık renk paletindeki renk kutularının genişliğini ve yüksekliğini ayarlayabiliyor, satır sayısını ve çerçeve kalınlıklarını da kendi tercihlerine göre düzenleyebiliyor. Yeni sürüm, Katmanlar ve Objeler panelindeki öğeleri birleştirerek daha rahat bir kullanım seçeneğini de kullanıcılara sunuyor. Inkscape 1.2 ile birlikte kullanıcılar artık çok sayfalı belgeler oluşturduktan veya düzenledikten sonra çalışmalarını PDF olarak da kaydedebilecekler.

Görsellerinde çok sayıda tekrar eden obje bulunan kullanıcılara yardımcı olacak mirroring mode’a kendi ayarlarını ekleme -aradaki genişliği ayarlama gibi- özelliği yeni Tiling live path (canlı yol döşeme) ile bu sürümde Inkscape’e eklendi. Dolgu ve Kontur aracı, artık gradyan seçimini doğrudan düzenlemek için bir gradyan düzenleme paneline de sahip. Gradient dithering artık daha yüksek bir kaliteyi destekliyor. Dışa aktarma diyaloğu da çok sayıda değişkeni değiştirebilme olanağıyla Single Image ve Batch Export sekmeleri eklenerek geliştirildi.

Yeni yakalama seçeneği

Renk Çarkı artık bir HSLuv renk uzayı seçeneğine sahip. Ek olarak, Hizalama ve Dağıtma paneli artık kullanıcılara nesneleri düzenlemenin kolay bir yolunun yanı sıra mıknatıs simgeli bir düğme aracılığıyla yeni bir yakalama seçeneği sunuyor. Snapping menüsü de yeniden tasarlandı. Arayüzün sol tarafındaki Araç Çubuğu artık panelin ve simgelerin boyutunu düzenleme seçenekleriyle özelleştirilebilir. Inkscape 1.2 ile gelen yenilikleri incelemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Diğer önemli değişikler ve yenilikler aşağıda listelenmiştir:

 • Düzenlenebilir işaretleyiciler ve çizgi desenleri
 • Canvas üzerinde hiza yakalama ve yakalama ayarlarının yeniden tasarımı
 • Open Clipart, Wikimedia Commons ve diğer çevrimiçi kaynaklardan SVG görüntülerini içe aktarabilme
 • Sayısal ölçekleme ve hareket ettirmek için seçilebilir nesne orijini
 • Tüm hizalama seçenekleri için tek bir diyalog
 • SVG Font Editor güncellendi
 • Şekil etrafında akan yazı ve metin padding ayarı
 • Patika bölmek için kolaylıkla uygulanabilir mantıksal operatörler
 • Arayüzün birçok bölümünde ve çeşitli fonksiyonlarda performans yükseltmeleri
 • Kullanıcı arayüzündeki çokça geliştirme
 • Inkscape programında ve eklentilerindeki sayısız çökme ve hata düzeltmeleri

Inkscape 1.2 güncellemesi ile ilgili tüm detayları incelemek isterseniz, bu bağlantıya bakabilirsiniz.

Kaynak: Inkscape 1.2: free Illustrator alternative is now available to download