Açık kaynak kodlu, ücretsiz ve popüler bölüm düzenleme yazılımı GParted, yeni özellikler ve çeşitli iyileştirmeler getiren bir sürüm olan 1.4 sürümüne güncellendi.

GParted 1.3 sürümünden yaklaşık 11 ay sonra gelen bu güncelleme, takılı btrfs, EXT2, EXT3, EXT4 ve XFS dosya sistemleri için ek etiketleme desteği getiriyor. Ayrıca JBD harici EXT3 ve EXT4 günlüğünün algılanması, kaynak yerine kopyalama hedefini kontrol etme yeteneği ve önbellek algılamayı da ekliyor.

Bu sürümde gelen başka özellikler arasında Orca gibi ekran okuyucular için erişilebilirlik ilişkileri eklenmesi, sabit referansa göre dönüş kullanmak için ek alıcı yöntemlerinin güncellenmesi ve yardım kılavuzunun Endonezce ilk çevirilerinin eklenmesi de var.

GParted artık daha kararlı

GParted 1.4, şifreli dosya sistemleri için bağlama noktalarının algılanmasını iyileştirirken sektör 2048’den önce bölüm varsa bölümlerin oluşturulmasını düzeltiyor. Benzer bir şekilde, bir bağlama noktasının altında sürücü ayrılırken meydana gelen ayırma hatasını giderir ve sürücü seçimi açılan kutusunda hızlıca kaydırırken meydana gelen bir çökmeyi düzeltiyor.

Son olarak bu sürüm, Kullanıcı Kılavuzu’nun DocBook işaretleme etiketi çevirilerini düzeltirken çok sayıda dil çevirisini de güncelliyor. GParted 1.4’te yer alan değişiklikler hakkında daha fazla ayrıntı için değişiklik günlüğüne göz atabilirsiniz.

Şu anda ilgili güncelleme Pardus depolarına yansımış değil. Hemen denemek isterseniz, bu sayfadan kaynak dosyasını (tarball olarak) indirebilir ve sisteminizde derleyerek kullanabilirsiniz.

Bölümleri düzenlemek, bölmek, birleştirmek, silmek, kaldırmak veya yeniden biçimlendirmek istiyorsanız, GParted varsayılan olarak çok sayıda canlı GNU/Linux dağıtımında kurulu olarak bulunuyor.