Fatih Projesi kapsamında okullara kurulumu yapılan 3. faz akıllı tahtalarda kullanıcı ayarları üzerinde değişiklik yapmak son derece kolay.

Fatih Projesi kapsamında okullara kurulumu yapılan, ETAP yüklü 3. faz Arçelik marka akıllı tahtalarda kullanıcı ayarları değiştirmek ya da mevcut kullanıcılar üzerinde bazı işlemler yapmak isteyebiliriz. Bu işlemleri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

  • Kullanıcı silme
  • Otomatik giriş
  • Parola değiştirme
  • Hesap türü değiştirme

ETAP Tahtalarda Kullanıcı Silme ve Ayarları

Bu işlemler için, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

ETAP arayüzü

ETAP arayüzünde yapılan kullanıcı ayarları, Pardus masaüstü dağıtımında göreceğiniz ayarlardan aslında çok da farklı değil. Hatta bu konuda yazılmış, şöyle bir kılavuz belgemiz de mevcut.

Kullanıcı ayarlarına ETAP menüsünden ulaşabileceğiniz gibi, Ayarlar penceresindeki arama çubuğuna “kullanıcı” kelimesini yazmanız da yeterli olacaktır.

ETAP kullanıcı ayarları
Arama çubuğuna “kullanıcı” yazmak yeterli

Kullanıcı ekleme/silme ve diğer işlemler için yönetici parolasını girmeli ve bu işlemler için olan varsayılan kilidi kaldırmalıyız.

ETAP kullanıcı ayarları

Bu işlem için elbette kimlik doğrulaması gerekli.

ETAP üzerinde kimlik doğrulaması

Bu noktadan sonra ETAP tahtaya yeni bir kullanıcı eklemek, çıkarmak, bu kullanıcının yetki grubunu değiştirmek ya da parolasını değiştirmek son derece kolay.