Bu yazıda 6 kullanışlı uygulamadan söz edeceğiz. Eğer siz de eğlenceli ve eğitici uygulamalar geliştiren bir yazılım geliştiricisiyseniz, siz de uygulamanızın Pardus Yazılım Merkezinde yer almasını isteyebilirsiiniz. Bunun için ilgili yazımızı okuyabilir ve bize ulaşabilirsiniz.

KBruch KBruch, kesirlerle nasıl hesaplanacağını öğrenmek için bir yardımcıdır. Oldukça eğlenceli olan bu uygulama sayesinde, siz ve öğrencileriniz kesirleri öğreneceği gibi aldıkları hızlı dönütleriyle gelişimi kolaylaştırır.

Stellarium

Stellarium, özgür bir astronomi benzetimi yazılımıdır. Çıplak gözle, dürbünle veya küçük bir teleskopla gözlemlenemeyecek gökcisimlerini inceleme imkânı sunar. Girilen koordinatlara göre gökyüzündeki yıldızları, gezegenleri ve galaksileri oluşturur.

Stellarium, ilk kurulumuyla birlikte 600.000 kadar yıldızı incelemenizi sağlar. Yıldız kataloglarının büyük çoğunluğu (yaklaşık %99) NOMAD (Naval Observatory Merged Astrometric Dataset) kütüphanelerinden sağlanır. Bu yıldız katalogları; yıldızların kadir, yüzey ısısı, ıraklık açısı ve ışık yılı cinsinden uzaklığı gibi bilgileri gerçek zamanlı ve anlık değerleriyle sunar.

Gbrainy gbrainy hafıza, aritmetik ve mantıksal yetenekleri farklı zorluk seviyelerinde farklı alıştırmalarla eğitmek için bir platformdur. Her yaş ve amaç için bir şeye sahip olmalı: ebeveynleri yeteneklerini geliştirmek isteyen çocuklar, zihnini formda tutmak ya da sadece eğlence için denemek isteyen yetişkinler için faydalı bir zaman geçirme aktivitesidir.

Kalzium, Periyodik cetvel uygulamasıdır. Kalzium, elementler hakkında detaylı bilgiler verir. Yanı sıra kimyasal denklem çözücü, molekül düzenleyici, terimler sözlüğü gibi kapsamlı özelliklere sahiptir. Daha açmak gerekirse, atomların birer resmi, keşifleriyle ilgili bilgileri, kimyasal verileri, eneji verilerini ve atomların modellerini kapsar. Periyodik tablonun kendisi numara sırasına göre, atomun bulunduğu hale göre yapılandırılabilir. Buna ek olarak, herhangi bir yılda bulunmuş elementlerin listelenebilmesine izin veren bir veri indeksi de var.

KGeography, siyasi coğrafyada öğrenmeyi destekleyen ücretsiz ve açık kaynaklı bir eğitim yazılım oyunudur. Ayrıca ülkeleri ve kentleri tanırken aynı zamanda dünya haritasına hakimiyeti arttırır.

KStars, bir gözlemevi uygulamasıdır. Dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir zamanda gökyüzünün derinliklerine doğru baktığınızda göreceğiniz görüntünün tam bir benzetimini sunar. Bu keyifli tecrübe sizi ve öğrencilerinizi eğlendirdiği kadar da evrene ve gökyüzüne dair bilgilerini pekiştirecektir. Astronomi okur yazarlığı günümüzde değerini kaybetmeyecek kadar hayatımıza dahil olmuş bir kavramdır.

Bunlar ve benzeri yararlı uygulamalara apps.pardus.org.tr/cat/education adresinden ulaşabilirsiniz.

Sizin de çocuklarınız ya da öğrencileriniz için kullandığınız, keyifli özgür yazılımlar varsa, yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.