Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı dediğimizde; en iyilerini size derledik. Linux’un Grafik Tasarımcılar için yazılım sıkıntısı yok.

Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı dediğimizde aklımıza gelen en iyilerinden bahsettik. Öncelikle bir not düşelim: Linux’un Dijital Sanatçılar (grafik tasarımcılar) için yazılım sıkıntısı yok. Bu liste grafik yazılımları arasından en iyi olanlardan oluşmaktadır.

Biraz Dijital Sanatçılık üzerine konuşalım. Şahsen ben bu işler için çarpıcı ve kolayca görseller oluşturabilmek için Canva gibi çevrimiçi araçları tercih ederdim. Ama her zaman çevrimiçi olamazsınız bu sebepten bazı grafik tasarım yazılımlarını bilgisayarınıza yüklemek ihtiyaçtır.

Grafik tasarımcıların çalışmalarını geliştirmelerine veya sıfırdan ilginç bir şeyler oluşturmalarına yardımcı olan pek çok Linux grafik uygulaması var. Belki, Linux’ta var olan uygulamalar ticari olarak popüler değildir, ancak bir dijital sanatçı için mükemmel bir yardımcı olarak hareket edecek güçlü özellikler sunuyorlar.

Bu makalede, özellikle dijital çizimler/krokiler ve görüntü düzenleyicilerle ilgilenen araçlara odaklanacağız.

Linux için en iyi grafik tasarım yazılımı

Şimdi, dijital sanatçılar için en iyi 7 Linux aracına göz atalım.

1. GIMP

GIMP Görseli

GIMP, GNU Görüntü İşleme Programı anlamına gelir. GIMP, bir dijital sanatçının Pardus veya diğer Linux dağıtımlarına yükleyebileceği en iyi ücretsiz araçlardan biridir .

Profesyonel kullanımdan uzak bir dijital sanatçı için tamamen ücretsiz bir Linux aracıdır. Herkes içindir. Uzman olsanız bile faydalanabilirsiniz ya da acemi iseniz iyi bir şekilde faydalanabilirsiniz. GIMP, bir fotoğrafı düzenlemekten veya yeniden tasarlamaktan daha fazlasını sunar. Çeşitli eklentiler ve uzantılar, GIMP’yi kişinin sisteminde bir servet haline getirir. Üstelik, bir kuruş bile harcamadan, tüm temel tasarım veya düzenleme işlerini ve bazı karmaşık görüntü işleme görevlerini de yapabilirsiniz.

Pardus üzerinde çalışıyorsanız zaten sisteminizde yüklü olarak gelecektir. Doğrudan kullanabilirsiniz ve farklı bir Linux dağıtımındaysanız, daha fazla bilgi için kurulum yardım sayfasına gidebilirsiniz.

2. Krita

Krita Görseli (Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı)

Bir başka etkileyici Linux aracı daha. Krita, ofis araçları paketi içinde görüntü düzenlemeyi kolaylaştırmak için KOffice ile bir eklenti olarak tasarlandı. Ancak, GIMP gibi programlarla rekabet eden bağımsız bir masaüstü uygulaması olma potansiyelinin çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Şaşırtıcı bir şekilde, hâlâ GIMP gibi değil. Daha çok illüstratörler, karikatüristler ve konsept çizim sanatçıları tarafından kullanılmak üzere odaklanmıştır. Kesinlikle bir dizi özellik sunuyor ve biz konuşurken sürekli gelişiyor. Ayrıca, Krita’nın GIMP’ye kıyasla daha iyi bir kullanıcı arayüzü sağladığını iddia edebilirsiniz.

Son zamanlarda, render animasyon özelliği, OSX için tam destek, gelişmiş renk seçici ve daha fazlasını tanıttı. Eklentiler veya uzantılar kullanılarak benzer şekilde genişletilebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz iyi bir filtre koleksiyonu getirir ve aynı zamanda Adobe Photoshop gibi bir görüntüdeki katmanları kontrol etme yeteneği sağlar. Çok sayıda dosyayı içe aktarabilir ancak PSD dosyaları için desteği durdurmuştur.

Özellikler ve kullanılabilirlik, Krita’nın güçlü noktasıdır. Bu Fransız üniversitesinin Krita için Adobe Photoshop’u terk etmesine şaşmamalı.

Pardus kullanıyorsanız Pardus Yazılım Merkezinde grafik bölümünden Krita’yı indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Krita’nın indirme sayfasına gitmeyi deneyebilirsiniz.

3. Inkscape

lnkscape görseli (Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı)

Açık kaynaklı bir vektör grafik editörüdür. Adobe Illustrator‘a alternatif olarak Linux sisteminize kurabilirsiniz. Burada sunulan kullanıcı arayüzü çok çekici olmayabilir, ancak sunulan güçlü özellikler ve araçlarla çok iyi.

Aktif olarak geliştirilen dijital sanatçılar için en iyi Linux araçlarından biridir. Çalışmayı daha kolay buluyorsanız ancak yine de Adobe Illustrator’ı tercih ediyorsanız, dosyanızı Illustrator dosya biçiminde kolayca dışa aktarabilir ve daha sonra Illustrator’a içe aktarabilirsiniz. SVG formatına, SVGZ, LaTeX ve POV-Ray dosya formatına da aktarabilirsiniz. Dosyaları PDF, EPS vb. olarak kaydetmenize izin veren uzantılar vardır.

Önde gelen bir uzmansanız Inkscape sizin için yeterli olmayabilir, çünkü popüler ticari vektör grafik düzenleyicide bulunan belirli özelliklerden yoksundur. Öte yandan pahalı bir araç yerine ücretsiz ve kullanımı kolay bir aracı tercih eden bir sanatçıysanız, kesinlikle bundan yararlanabilirsiniz.

Bunu doğrudan Pardus Yazılım Merkezi’nden alabilirsiniz. Her iki durumda da, farklı bir Linux dağıtımı çalıştırıyorsanız, aşağıdaki komutu girerek terminal üzerinden yüklemeyi deneyebilirsiniz:

sudo apt install inkscape
https://itsfoss.com/vector-graphics-editors-linux/
En iyi 5 Vectör Grafik Editörü (Linux İçin)

4.  Karbon

Karbon Görseli (Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı)

Açık kaynaklı bir vektör çizim programı. Karbon ayrıca Karbon 14, Kontour ve KIllustrator olarak tanınır. Vektör çizimlerini düzenlemenizi ve oluşturmanızı sağlar. Vektör grafikleri ile uğraşan dijital sanatçılar için en uygun Linux araçlarından biridir. Degrade aracı, yol şekli aracı, kurşun kalem aracı, hat aracı vb. içerir.

Metinlerin yanı sıra şekiller için de destek sağlar. SVG görüntülerini içe aktarabilir ve büyük bir kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Karbon, özelleştirilebilen harika bir kullanıcı arayüzü sağlar. Ayrıca gelişmiş yol düzenleme aracı sunar. Ayrıca, onunla uyumlu eklentiler kullanılarak çeşitli kullanımlar için genişletilebilir.

Yüklemek için terminalde aşağıdaki komutu yazabilirsiniz:

sudo apt install karbon

5. Vectr (açık kaynak değil)

Vectr Görseli (Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı)

Listedeki yukarıdaki iki grafik aracı gibi ve adından da anlaşılacağı gibi Vectr, vektör grafikleri için bir araçtır. Normal masaüstü yazılımından biraz farklıdır.

Vectr’i web tarayıcınızda da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gerçek zamanlı işbirliği özelliğine sahiptir. Tasarımınızın URL’sini sağlayabilirsiniz ve diğerleri, bir resmi gerçek zamanlı olarak düzenlerken sizi izleyebilir.

Kullanıcı arayüzü başka bir artı noktadır. Modern kullanıcı arayüzü ve estetik görünüm, kesinlikle yaratıcı tasarımlar için havayı belirliyor. Ayrıca, yeni kullanıcıların vektör tasarımı oluşturmaya başlaması için bir dizi belgeye sahiptir.

Masaüstü uygulaması Linux, Windows ve MacOS için kullanılabilir. Açık kaynaklı bir yazılım değildir, ancak ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca artık çevrimiçi sürümüde bulunmaktadır, görsel çevrimiçi sürüme ait.

6. Pinta

Pinta Görseli (Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı)

Diğer tüm görüntü düzenleme yazılım araçları gibi, Pinta da birdenbire dijital sanatçılar için favori Linux araçlarından biri haline geldi. Birçok özellik getiren açık kaynaklı bir yazılım yardımcı programıdır.

Daha önce Paint.Net yazılımını kullandıysanız, hemen hemen aynıdır. Başka bir deyişle, onu Linux/Pardus için Paint.Net’e bir alternatif olarak tutabilirsiniz. Boya fırçası, serbest el çizimi aracı, kurşun kalem, şekiller vb. dahil olmak üzere çeşitli çizim araçları bulacaksınız. Bu sadece sıradan bir boyama aracı değil, aynı zamanda bir görüntünün katmanlarını kontrol etmenize izin veren desteği de getiriyor. Deneysel yetenekler için uzantı ekleme olanağına da sahipsiniz.

Pinta, görüntüyü geliştirmeye yardımcı olmak için birçok filtre ve efekt (hareket bulanıklığı, kırmızı göz giderme, parlama, çarpıtma) sunar. Araç çubuğunu istediğiniz konuma kolayca ayarlayabilirsiniz (Yüzer pencere veya sabitlenmiş araç çubuğu olarak). Çalışma stilinize göre yerleştirmek veya çıkarmak için çeşitli pedleri yapılandırabileceğiniz yerleştirme stili ayarlama özelliği içerir. OpenRaster ve diğerleri gibi dosya formatlarını destekler.

7. MyPaint

Mypaint Görseli (Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı)

Başka açık kaynak Linux aracı daha. MyPaint, eskiz çizmeye odaklanır. Dokunmatik ekran etkinleştirilmiş bir ekranınız varsa, bundan en iyi şekilde yararlanabileceksiniz. Kullanıcı arayüzü epey basit ve kullanımı kolay.

Bazı gelişmiş özelliklerle kesinlikle Linux’ta MS Paint’e layık bir alternatiftir. Temel bir katman desteği ve sınırsız tuvali var. Tuvali yeniden boyutlandırmanız (veya ince ayar yapmanız) gerekmez. Dock’a takılı bir not defteri üzerinde deneyebileceğiniz kapsamlı fırça seçeneklerine sahip olursunuz.

Bir dijital sanatçıysanız, bu aracı kullanarak her şeyi yapabilirsiniz. Hatta buna en iyi Linux çizim yazılımı diyebiliriz.

Kurmak isterseniz, Pardus Yazılım Merkezi’nde bulabilirsiniz. Aşağıda belirtilen komutları da kullanarak kurabilirsiniz:

sudo apt install mypaint 

Özetle

Dijital sanatçılar için en iyi Linux araçlarından bazılarını öğrendiniz. Elbette, derlediğimiz liste, Linux/Pardus kullanan hemen hemen herkes için yalnızca popüler ve sevilen seçenekleri içeriyordu.

Aslında, dijital sanatçılar için tonlarca araç var ama bunların çoğu Windows ve Mac OS için. 

Sınırlı kullanıcıları (yalnızca buna ihtiyacı olan kişiler – gerçekten odaklanmış dijital sanatçılar kategorisi) nedeniyle burada bazı araçları kasıtlı olarak dikkate almadım ya da güncelliğini yitirdi. Mansiyonlardan bazıları Radiance, Lux Renderer, Dia ve Wings 3D olacaktır.

https://itsfoss.com/open-source-paint-apps/
Okumanız için Açık Kaynak Görsel Yazılımlar hakkında bir yazı

Size Dijital Sanatçılar için en iyi 7 Linux Aracı’nı tanıttık. Bunun dışında, dijital sanatçılar için hazırlanmış bildiğiniz başka uygulama var mı? Ayrıca, dijital bir sanatçıysanız, yukarıdakilerden hangisini kullanımınız için en iyisi olarak seçmeye istekli olurdunuz?

Orjinal Metin